Светот на овие хрватски бајки е необичен и прекрасен, а магичните фантазии на Мажураниќ се незаборавни. Тие го воодушевуваат читателот и се наменети за деца (и возрасни) кои сакаат да се нурнат во безвременски приказни и да ја откријат својата љубов кон надреалното, животните ситуации и љубовта кон читањето. На децата да им го олеснат разбирањето на светот на возрасните, а на возрасните да не заборават да бидат деца и што е највредното во животот.

Чуда и изненадувања има многу, а приказните се исклучително разновидни и шарени. Покрај тоа, тие нудат проучување на културата, традициите и разбирањето на другите луѓе и моделираат позитивни квалитети. Книга за сите кои сакаат да го гледаат светот со свои очи, да го замислуваат со својот ум, за сите кои веруваат во чудесното и сакаат да влезат во нови фантастични светови.

Напиши мислење

Белешка: HTML не е дозволен!
    Лош           Добар

Басни и бајки

  • Издавачка куќа: Ѓурѓа
  • Автор: Ивана Брлиќ Мажураниќ
  • Достапност: На залиха
  • 300 ден
  • 240 ден


Слични продукти

Волшебната обетка

Елиф не може добро да спие, бидејќи нејзините сиромашни родители не можат да си дозволат поголема ку..

Автор:

280 ден 350 ден

Исидора Мун оди на преспивање

Исидора Мун е посебна, бидејќи е поинаква.Мајка и е самовила, татко и е вампир, а таа е по малку од ..

Автор:

232 ден 290 ден

Бајки

Збирката „Детски и домашни бајки“ е несомнено најпознатата и најпреведувана германска книга на сите ..

Автор:

360 ден 450 ден

Бакалницата на дедо ми

Таа јунакиња што на сиромашните муштерии бесплатно им продаваше производи и потоа нивната сметка им ..

Автор:

240 ден 300 ден

Ознаки: basni i bajki, ivana brlikj mazuranikj