Истрагата на суровите убиства што ја води детективот во Одделот за убиства Фицпатрик ќе го одведе до вратата на медицинскиот патолог доктор Луси Траск. Ниту детективот, ниту докторката не знаат зошто таа го привлекла вниманието на убиецот. И додека се обидуваат да откријат, мртвите тела продолжуваат да се натрупуваат, а Луси може да стане следна застрашувачка жртва во низата.

Додека се откриваат страшните детали за злосторствата на убиецот, полека почнува да зоврива и привлечноста помеѓу патологот и детективот. Меѓу тајните кои секој од нив ги крие и професионализмот што мора да го задржат, на прв поглед изгледа неверојатно дека Луси и Фицпатрик може да развијат љубовна врска. Минатото на Луси, кое се заканува да и ја уништи иднината и решителноста на злосторникот да ја изврши одмаздата до крај ја исполнуваат секоја страница со драма што ги смрзнува коските...

Овој роман е мајсторска мешавина на неизвесност и романса. Детективот Фицпатрик и доктор Луси Траск играат по страниците со симфониска совршеност. Секундарните карактери како партнерите, семејството и пријателите додаваат богати сцени и се средиште на приказната...

Напиши мислење

Белешка: HTML не е дозволен!
    Лош           Добар

Ми припаѓаш мене

  • Издавачка куќа: Матица
  • Автор: Карен Роуз
  • Достапност: На залиха
  • 450 ден
  • 360 ден


Слични продукти

Заколната на молк

Некои вистини се толку ужасни, што е подобро никогаш да не се разоткријат… Некои злосторства се прем..

Автор:

392 ден 490 ден

Манипулант

Телефонот го буди Карл Морк од утринската дремка во подрумот од полицискиот штаб. Повикот е од колег..

Автор:

440 ден 550 ден

Август

Сите настани се случуваат во август 1954 година, месец на тешки убиства, политички атентат, беспоште..

Автор:

360 ден 450 ден

Заветот на коските

Доволен е само еден збор за да воскреснат духовите од минатото!Бастанската трилогија продолжува со у..

Автор:

400 ден 500 ден

Ознаки: mi pripagjas mene, karen rouz