Овој роман го следи животното искуство на една некогаш многу успешна жена којашто се бори повторно да ги состави парчињата од својот растурен живот. Наоми страда од губење на огромен дел од својата меморија; дополнително, таа е отуѓена од нејзиното семејство, коешто нема начин како да го поврати. Она што Наоми постепено сака да го направи, е да пронајде начини како да ја најде правдата за себе, но и за другите луѓе во нејзиниот живот.

Исполнет со голема лепеза на живописни и проникливи ликови од различни заедници – пазарот Кенсингтон во Торонто од периодот на 1970-тите, транс заедницата од 1970-тите, Евреите од северниот дел на Винипег…, овој роман нè носи на нови нивоа во нашето разбирање за тоа што значи да се биде човек и во тој процес нè наведува да го доведеме во прашање самиот концепт што всушност е нормално.

Напиши мислење

Белешка: HTML не е дозволен!
    Лош           Добар

Другата госпоѓа Смит

  • Издавачка куќа: Прозарт
  • Автор: Бони Барстоу
  • Достапност: На залиха
  • 500 ден
  • 400 ден


Слични продукти

Среќата е онаму каде што си ти

На Батлер маунтин се раѓа вистинска романтична приказна. Но, во осилото на семејството Абот се крие ..

Автор:

264 ден 330 ден

Ќерката на трговецот со свила

Незаборавна приказна за една жена растргната помеѓу два света…Француска Индокина, 1952 година. Кога ..

Автор:

400 ден 500 ден

Германската жена

Берлин, 1930 година. За време на војната, Софи и нејзиниот маж кој е научник се принудени да „играат..

Автор:

440 ден 550 ден

Но и јас

Лу Бертињак има 13 години, коефициент на интелигенција 160 и способност внимателно да ги набљудува л..

Автор:

240 ден 300 ден

Ознаки: drugata gospogja smit, boni barstou