• Библиотекарката од Аушвиц

Животот, сечиј живот е многу кус. Но, ако успееш да бидеш среќен, барем во само еден момент, вредело да го живееш. Базирана на искуството на преживеаната затвореничка од Аушвиц, Дита Краус, ова е неверојатна приказна за девојчето што го ризикувало својот живот за да ја сочува магијата на книгите за време на холокаустот.

Четиринаесетгодишната Дита е една од многуте луѓе, што нацистите ги заробиле во Аушвиц. Одведена заедно со родителите од квартот Терезин во Прага, се обидува да се прилагоди на ужасниот живот во логорот. Кога еврејскиот водач Фреди Хирш ќе ја замоли да ја преземе грижата за осум драгоцени книги што затворениците успеале да ги прошверцуваат покрај стражарите, таа се согласува. И така Дита станува библиотекарката од Аушвиц. 

Од едно од најмрачните поглавја во човечката историја, ни доаѓа оваа исклучителна приказна за храброста и надежта.

„Иако напишана без никакво затскривање на незамисливите ужаси во логорот на смртта, ова е сторија што сепак го величи животот.“ ─ Киркус ривјус

„Незаборавен роман, што ќе ви го скрши срцето.“ ─ Паблишерс викли

Напиши мислење

Белешка: HTML не е дозволен!
    Лош           Добар

Библиотекарката од Аушвиц

  • Издавачка куќа: Бата Прес
  • Автор: Антонио Итурбе
  • Достапност: На залиха
  • 500 ден


Слични продукти

Најдобри намери

Најдобри намери

„Најдобри намери“ е семејна сага и прекрасна љубовна приказна напишана од еден од најголемите режисе..

Автор:

390 ден

Зад нејзините очи

Зад нејзините очи

Луис е самохрана мајка, секретарка, заглавена во секојдневјето. На едно од нејзините ретки излегувањ..

Автор:

490 ден

Другата сестра Болејн

Другата сестра Болејн

Кога четиринаесетгодишната Мери Болејн доаѓа во дворецот, таа го привлекува вниманието на згодниот и..

Автор:

630 ден

Феликс Австрија

Феликс Австрија

Историска сага за блискоста помеѓу Стефанија Чорњенко и Адела Ангер, ќерка на добростоечки лекар. По..

Автор:

350 ден

Ознаки: bibliotekarkata od ausvic, antonio iturbe