Летниот распуст на Хари е незаборавен, за промена! Заедно со Визлиеви и Хермиона тој присуствува на Светското првенство во квидич – невообичаен настан дури и за волшебничкиот свет. Во Хогвортс, пак, првпат по неколку векови се одржува Триволшебничкиот турнир, меѓуучилиштен волшебнички натпревар во кој се соочуваат првенците на трите познати волшебнички училишта, Хогвортс, Бобатонс и Дурмстранг. Но, во заднината на сите овие настани се чувствува темнината и злото: дали конечно ќе се случи долгоочекуваното враќање на Лордот Волдеморт?

„Хари Потер и Пламениот пехар“ е четвртиот дел од серијалот за младиот волшебник Хари Потер и неговите авантури во светот на волшебниците и магијата.

Напиши мислење

Белешка: HTML не е дозволен!
    Лош           Добар

Хари Потер и Пламениот пехар

  • Издавачка куќа: Арс Ламина
  • Автор: Џ. К. Роулинг
  • Достапност: На залиха
  • 950 ден
  • 760 ден


Слични продукти

Кика и г. Несоница

Приказна за имагинативна, активна петгодишна девојка Кика, која заедно со својот измислен пријател г..

Автор:

240 ден 300 ден

Волшебниот скејтборд

Булент сака да учествува во натпреварот со скејтборди, но, за жал, тој нема скејтборд. А и кога..

Автор:

240 ден 300 ден

Археологија

Дознај:- што е археологија- кои биле големите археолози- кои се најзначајните археолошки откритија- ..

Автор:

200 ден 250 ден

Малиот принц

Погледнат низ детските очи светот е енигма често драматична. Затоа Малиот принц не престанува да пос..

Автор:

120 ден 150 ден

Ознаки: hari poter i plameniot pehar, rouling