Пред почетокот на војната во Ирак, семејството на Лејла ал-Гани беше меѓу најистакнатите и најотворените во Мосул. Но, од објавувањето на фотографиите на Абу Граиб, нејзиниот татко, судија под режиот на Садам, станува се поконзервативен и со лош темперамент. Откако била сексуално малтретирана додека работела во аптека во ирачката болница, Лејла, која копнее да стане лекар, станува преведувач од арапски на англиски во болницата во блиската американска воена база, иако мора да ги лаже своите родители за тоа што работи.

Во болницата Лејла го фрла својот хиџаб и не само што започнува врска со згодниот капетан на специјалните единици Џејмс Картрајт, туку започнува и со лекување на затвореници кои се жртви на тортура. Кога насилството во Могул достигнува треска, таа мора да избере помеѓу своето семејство и она  за кое знае дека е добро...

Напиши мислење

Белешка: HTML не е дозволен!
    Лош           Добар

Славејот

  • Издавачка куќа: Матица
  • Автор: Моргана Галовеј
  • Достапност: На залиха
  • 490 ден
  • 392 ден


Слични продукти

Госпоѓица Коко и мирисот на љубовта

Париз, 1919 година. Коко Шанел успева да подигне успешна модна куќа. Но, по сообраќајната несреќа на..

Автор:

392 ден 490 ден

Љубовта доаѓа тивко

Марти и Клем тргнуваат да си ги остварат надежите и соништата на Западот. Штом пристигнуваат, Клем г..

Автор:

336 ден 420 ден

Приказната за еден брак

Јуне, кој ја губи својата сопруга поради нејзината љубов кон друг маж, се обидува да разбере што и с..

Автор:

312 ден 390 ден

Среќа е да пијам чај со тебе

Атикус Крафтсмен, млад британски џентлмен кој работи во семејната издавачка куќа и голем љубител на ..

Автор:

360 ден 450 ден

Ознаки: slavejot, morgana galovej