Една жена е најдена мртва во нејзиниот стан, со прегризан врат, по состанокот договорен на Интернет. По два дена, нова жртва – на слична возраст, корисничка на Тиндер, во слична сцена. Притиснат од медиумите за што побрзо решавање на случајот, директорот на полицијата е свесен дека само еден човек може да го фати убиецот. Меѓутоа Хари Хуле не сака да се врати таму каде што за малку ќе загубеше сѐ. Барем додека не се посомнева дека овие убиства може да се поврзани со една негова стара, неуспешна истрага.

Зашто има нешто во нив што му го привлекува вниманието, нешто во деталите што истражителите ги пропуштаат. Кога ќе биде откриена наредната жртва, Хари мора да стави на коцка сѐ за да го фати единствениот човек што успеал да му се извлече. Потрагата по убиецот прераснува во потрага по она што е најинтимно, најдлабоко во човекот.

„Исклучително... Хари е растргнат од тежок внатрешен конфликт – од една страна, сака да ги заборави ужасите што се обидува да ги спречи, а од друга, знае дека мора да ги запомни во сите нивни мрачни детали.“ - Паблишер викли

Напиши мислење

Белешка: HTML не е дозволен!
    Лош           Добар

Жед

  • Издавачка куќа: Три
  • Автор: Ју Несбе
  • Достапност: На залиха
  • 500 ден
  • 400 ден


Слични продукти

Карпа на бесилките

Уште една воодушевувачка приказна за морбидното насилство и одмаздата.На едно мрачно вулканско поле ..

Автор:

320 ден 400 ден

Случајот Чернобог

На почетокот на 1980-тите младите психијатри Јан Леви и Татјана Фауст добиваат задача да напишат тез..

Автор:

320 ден 400 ден

Никогаш не откажувај се

Форензичкиот генеалог Вилоу Андерсон ги следи стапките на својот покоен дедо во сопствената потрага ..

Автор:

336 ден 420 ден

Заплеткани мрежи

Фин ги „пензионираше“ своите боречки вештини, но може­би повторно ќе му затребаат кога опасноста поч..

Автор:

392 ден 490 ден

Ознаки: zed, ju nesbe