Од татковината што наскоро ќе им исчезне, две семејства од различни делови на Прусија, Шипер и Халброк, бегаат заедно со својот народ пред егзодусот и ужасите на Втората светска војна. Прусија постоеше одделно од Германија иако тоа не беше така поради националистичкиот жар или бомбите што убиваа еден живот, а поштедуваа некој друг.

Животите на Арно Шипер и Илзе Халброк, две деца кои не се познаваат ниту, пак, знаат што им подготвува судбината во други земји, тргнуваат на аџилак без одмор. Бараат спас од уништувањето, гладот и смртта, ама во срцата им се вгнездува надежта за мир и повторно обединување и желбата да најдат место каде ќе пуштат нови корени.

Но, Илзе покрај себе го има Јануш, младиот полски работник. И, додека бегаат од Советската армија, неговите народни приказни и го штитат умот од студ и глад, како и од ужасите околу нив. Тој и раскажува за опколеното кралство на Балтикот, од кое течат килибарните солзи на неговата кралица со скршено срце.

Инспирирано од вистински настани, Солзи од килибар е трогателен роман, човечки, несекојдневен одраз на изпреплетени патишта и неизбежна судбина.

Напиши мислење

Белешка: HTML не е дозволен!
    Лош           Добар

Солзи од килибар

  • Издавачка куќа: Матица
  • Автор: Софија Сеговија
  • Достапност: На залиха
  • 690 ден


Слични продукти

Бронзениот коњаник 2

Руската зима го стега Ленинград со своите студени канџи, а германската опсада не попушта ни за миг. ..

Автор:

500 ден

Те нема никаде

Изабела Месини се пријавува за болничарка на Црвениот крст со цел да побегне од куќата на мајка си. ..

Автор:

450 ден

Величествениот измамник од Каиро

Калед, разгалениот пашин син, го запознава Малим, чирак на столар и син на измамник кога доаѓа да по..

Автор:

400 ден

Еленор Олифант е океј

Запознајте ја Еленор Олифант. Таа е девојка со тајни со кои не може да се соочи цел живот. Таа си им..

Автор:

400 ден

Ознаки: solzi od kilibar, sofija segovija