Во науката го нарекуваат енергија. Во религијата – верба. Лаички е ‚‚вајб‘‘ или атмосфера. Шесто сетило. Гатачите го декларираат како претчувство. Уметниците – спиритуалност. Не знам како е правилно, знам дека постои. И дека треба да му се верува.

Бен, млад, луд, со апетит за авантура, сосема случајно и неочекувано ја запознава Кејти – нежна, емотивна, склона кон романтизирање на животот. Љубовта го наоѓа својот пат и ги спојува двајцата млади луѓе. Бен и Кејти се заљубуваат. Онака – вистински, исконски, неприкосновено. Набрзо стапуваат во брак. А што следува потоа? Секако дека меден месец. Одлучуваат да одат во Монтана, САД.

Но што може да тргне по зло? Монтана е прекрасна. Воодушевувачки пејзажи, божествена природа, фини луѓе. Уникатни флора и фауна. Рај за очи, спокој за душа. Дабри кои ги градат своите брани, лосови кои пијат вода од бистрите реки, орли летаат високо во небото, раскошни шуми со секакви растенија, од црвен берберис до канадско гиломо…

И сеприсутно чувство на несигурност. Нешто необјасниво. Нешто што Бен и Кејти го чувствуваат, но не можат да си го објаснат. Мистериозна шума. Приказни за лудак кој избегал од лудница. Злокобен ресорт, фарма, имот…? Нешто непознато и одделено од тамошната цивилизација.

Бен и Кејти во Монтана се среќаваат со најстрашното нешто на кое некогаш се осудило човештвото.

Напиши мислење

Белешка: HTML не е дозволен!
    Лош           Добар

Пеколен меден месец

  • Издавачка куќа: Антолог
  • Автор: Благоја Стојков
  • Достапност: На залиха
  • 400 ден
  • 320 ден


Слични продукти

Шума на спомените

Застрашувачки трилер за грабната девојка, момче кое може да ја спаси и фаталната игра на измама и пр..

Автор:

360 ден 450 ден

Коски, пепел, чад

Мало гратче во Рајнската област во Германија, што од сите страни е обиколено со густа шума, е местот..

Автор:

360 ден 450 ден

Убава мала сопруга

Не треба ли мртвиот сопруг да остане мртов?Лајла Риџфилд живее во идиличен град, но не е сè како што..

Автор:

400 ден 500 ден

Тишината на белиот град

Тасио, брилијантен археолог, беше обвинет од неговиот брат близнак Игнасио за низата ритуални убиств..

Автор:

391 ден 489 ден

Ознаки: pekolen meden mesec, blagoja stojkov