Полица

Порој од пепел

"И по оваа војна сме живи.Да го обновиме тлото повтормораме ние – смртници диви,да го уништиме секој..

Автор: Исток Ј. Улчар

120 ден 150 ден

Дождови во мај

Сублимирани емоции со две лажички мед. Сензитивна и сензуална. Длабоко интимна и без задршка. Ранлив..

Автор: Даница И. Лепојевиќ

200 ден 250 ден

Палеонтологија

Дознај:- што е палеонтологија- кога се откриени првите фосили- кога живееле диносаурусите- кој динос..

Автор: Крис Макгауан

200 ден 250 ден

Страв од варвари

"Фасцинантен е начинот на кој книгата се чита како алегорија од некоја далечна епоха и како современ..

Автор: Петар Андоновски

240 ден 300 ден

Не кажувам

"Вратата ја затворам полека и зад мене го оставам Јосиф, клекнат на подот, заедно со Никита. Куќичка..

Автор: Петар Андоновски

240 ден 300 ден

Две свеќи

Во оваа топла и инспиративна приказна, таткото на забавен начин ѝ ја пренесува на својата ќерка тајн..

Автор: Александар Караев

360 ден 450 ден

Најдобрата работа што никогаш не ја доживеав

Лора и Џими се спријателиле кога и двајцата студирале новинарство на Универзитетот во Шефилд, што зн..

Автор: Лора Тејт, Џими Рајс

360 ден 450 ден

Принцезата Бари

Принцезата Бари е современа приказна за младата севернокорејска бегалка, присилена да ја напушти сво..

Автор: Хван Сок-Јон

360 ден 450 ден

Калифорнија Блуз

Првиот српски урбан писател, Милан Оклопџиќ, својот престој во Америка го опишал како патување низ т..

Автор: Милан Оклопџиќ

320 ден 400 ден

Кандид и Задиг

Најзначајните литературни дела на еден од најголемите духови на европската и на светската цивилизави..

Автор: Волтер

280 ден 350 ден

Нераскажаната приказна за Квин : дали е ова вистинскиот живот?

"Дали е ова вистинскиот живот?" навлегува подлабоко во јавната слика на групата „Квин“ и во животите..

Автор: Марк Блејк

400 ден 500 ден

Чудни цвеќиња

Чудни цвеќиња е приказна за прогонството и враќањето, за загубата и откривањето, за залекувањето од ..

Автор: Донал Рајан

280 ден 350 ден

Дневник од Гвантанамо

„Верзија на пеколот што го надминува Орвел, го надминува Кафка: постојана тортура пропишана од лекар..

Автор: Мохамеду улд Слахи

480 ден 600 ден

Оксана

Оксана Алексеев е млада, убава, силна и самостојна жена. Не сонува за љубовни бајки, но едно лето ст..

Автор: Марија Колева Нешиќ

200 ден 250 ден

Каде е Емили?

Еден јулски ден, сите членови на семејството Деборјановски се враќаат во својот дом од различни пату..

Автор: Емилија Златкова Анастасова

240 ден 300 ден

Прикажани 1 до 15 од 49 (4 страни)