Историски

Зулејха ги отвора очите

Приказната започнува во мало татарско село во 1930 година. Микрокосмос во кој жената е објект на пос..

Автор: Гузел Јахина

450 ден

Чернобилска молитва

Нобелова награда за литература за 2015 година.Чернобилска молитва е чудесна и потресна книга за личн..

Автор: Светлана Алексиевич

350 ден

Војната нема женско лице

Нобелова награда за литература за 2015 година.Војната нема женско лице е една од најпознатите книги ..

Автор: Светлана Алексиевич

350 ден

Дете 44

Кога стравот го замолчува целиот народ, еден човек мора да ја каже вистината.Во Советскиот Сојуз на ..

Автор: Том Роб Смит

420 ден

Ленинградска зима

Мередит и Нина Витсон се толку различни што не личат на сестри. Едната останува дома, се мажи со сво..

Автор: Кристин Хана

420 ден

Крадци и проститутки

14ти Јуни, 1941 годинаТие ме зедоа облечена само во ноќница. Тоа не беше тропање. Тоа беше страшно т..

Автор: Рута Шепетис

350 ден

Кралство од соништата

ТОЈ Е МОЌЕН, АРОГАНТЕН И СТРАШЕН. ТОЈ Е НЕЈЗИНИОТ НАЈГОЛЕМ НЕПРИЈАТЕЛ…Ројс Вестморленд, познат како ..

Автор: Џудит МекНот

400 ден

Зима со мирис на капини

Сиетл, 1933Самохраната мајка Вера Реј го бакнува своето тригодишно синче, Даниел, и оставајќи го дом..

Автор: Сара Џио

400 ден

Тајната сопруга

Вечна љубов. Брутална грижа на совест. Скршени срца…1914: Русија е на раб на колапс и семејството Ро..

Автор: Џил Пол

450 ден

Тајни на летната ноќ

Четири млади дами во ќоше во една сала за танцување прават пакт меѓусебно да си помогнат да пронајда..

Автор: Лиса Клејпас

420 ден

Изгубените девојки во Париз

Од авторката на бестселерот Вагонот со сираци, нова исклучителна приказна за пријателството и храбро..

Автор: Пам Џеноф

450 ден

Изгубеното писмо

Срцепарателна, љубовна историска приказна инспирирана од вистински ликови кои биле дел од отпорот за..

Автор: Џилијан Кантор

420 ден

Една страшна зима

Очајна да побегне од нејзините злобни и расипани роднини, Еванџелин Џенер бара помош од најзлогласни..

Автор: Лиса Клејпас

420 ден

Сите цвеќиња во Париз

Две жени се поврзани низ времето во градот Париз, поврзани со мистериозен дневник и шокантни тајни к..

Автор: Сара Џио

420 ден

Момчето во пижами на риги

Раскажана од перспектива на Бруно, оваа книга на моменти е смешна, на моменти детски наивна, на моме..

Автор: Џон Бојн

320 ден

Прикажани 91 до 105 од 106 (8 страни)