Запливај во научнофантастичните води – на нивното дно те чека вистината. Вистината никогаш не е лесно достапна. Треба длабоко и упорно да нуркаш за да ја досегнеш. А "Овириум" е длабок свет во кој случајностите се апстрактни.

За првпат во своето постоење, Чуварот на Преминот, битието познато како Смртта, ќе се соочи со човек кој ќе ги сруши сите правила што таа ги познава. Неговата посебност ќе го разбуди стравот на Смртта од пророштвото постаро од времето. Приказната, раскажана од мистериозен наратор, почнува со едно необично момче со едноставно име што често го слушаш во секојдневјето, а можеби дури и самиот го носиш – Матеј. Потонат во сопствениот свет, тој ја открива својата различност. Таа подразбира нов поглед во огледалото. А таму ќе ја најде Смртта во ново руво. Дали таа е неговиот спасител или џелат? Што значи смртта за Матеј, а што Овириум за Смртта? Најпосле, што ќе значи „Овириум“ за тебе?

Откопај ја легендата – оваа книга е твојата шанса да дознаеш.

Напиши мислење

Белешка: HTML не е дозволен!
    Лош           Добар

Овириум – отаде смртта

  • Издавачка куќа: Три
  • Автор: Агрон Усеини
  • Достапност: На залиха
  • 350 ден
  • 280 ден


Слични продукти

Улис

Контроверзен, скандалозен, интертекстуален, на моменти и нечитлив, но секако духовит и забавен, "Ули..

Автор:

480 ден 600 ден

Подземната железница

Приказната во „Подземната железница“ почнува на плантажите за памук во Џорџија, од каде младите робо..

Автор:

312 ден 390 ден

Бунтот на ангелите

Бунтот на ангелите е сатирична фантазија која игра со христијанската митологија: всушност, ја претст..

Автор:

240 ден 300 ден

Нека играат децата

„Нека играат децата“ е прва објавена книга на Денис Бојаров и претставува збирка раскази наменета за..

Автор:

240 ден 300 ден

Ознаки: ovirium, otade smrtta, agron useini