Оксфордски убиства е книга што ќе ве држи уловени во приказната до последниот збор. Во романот се раскажува за професор, кој заедно со еден студент ги истражуваат низата чудни убиства во Оксфорд, Англија. Сите убиства се поврзани со математички симболи и шифри кои го најавуваат следното злосторство од долгата серија. Бидејќи сè почнува со кругот, полицијата брза да го открие убиецот пред да стане преголем.

Романот е широкопопуларен во светот и е преведен на многу јазици. Според него е снимен истоимениот холивудски филм со Илајџа Вуд и Џон Харт во главните улоги.

Оксфордски убиства е добитник на престижната награда „Планета“, највисоката парична награда за книжевно дело во светот покрај Нобеловата.

Напиши мислење

Белешка: HTML не е дозволен!
    Лош           Добар

Оксфордски убиства

  • Издавачка куќа: Антолог
  • Автор: Гиљермо Мартинес
  • Достапност: На залиха
  • 300 ден
  • 240 ден


Слични продукти

Семејство

Лора е скршена по ненадејната смрт на нејзиниот сопруг. Борејќи се да се справи емоционално и финанс..

Автор:

360 ден 450 ден

Шепкачот

По ненадејната смрт на неговата млада жена, Том Кенеди смета дека она што може да им помогне нему и ..

Автор:

360 ден 450 ден

Кога никој не гледа

Ако сакаш да го задржиш тоа што е твое, мора подобро да го чуваш. Некој секогаш демне да ти го грабн..

Автор:

400 ден 500 ден

Остри предмети

После краткиот престој во психијатриска болница, репортерката Камил се соочи со вознемирувачка задач..

Автор:

360 ден 450 ден

Ознаки: oksfordski ubistva, giljermo martines