• Оружјата на критичкиот и лекот на негувачкиот родител

Јазикот коски нема, но коски крши, вели народната мудрост. А сите сме почувствувале дека некогаш зборовите печат повеќе и од шлаканица. Користејќи ги како моќни алатки, но и како смртоносни оружја, негувачкиот и критичкиот родител можат да го демотивираат, па дури и трајно да го оштетат своето дете или пак позитивно да го поттикнат неговиот развој, создавајќи на тој начин возрасен човек што ќе го има истото мислење за себе, какво што имале и неговите родители. Репертоарот на погрдните (дискаунтирачки) зборови е огромен: вол, свиња, гуска, кокошка, глупак, смотан, трчи-лажи... Свесно или несвесно омаловажувајќи го, родителите засекогаш запечатуваат во детската свест одредени „сценарија“ за неговата личност и судбина...

Оружјата на критичкиот и лекот на негувачкиот родител е предупредување за моќта на зборот и книга-апел што ни е потребна на сите, зашто секој од нас треба да ја преземе одговорноста за искажаните зборови и за нивното влијание, особено врз децата.

Напиши мислење

Белешка: HTML не е дозволен!
    Лош           Добар

Оружјата на критичкиот и лекот на негувачкиот родител

  • Издавачка куќа: Три
  • Автор: Станислав Петковски-Сашо
  • Достапност: На залиха
  • 400 ден
  • 340 ден


Слични продукти

12 животни правила

12 животни правила

Понесен од великаните на западната мисла, од најразлични домени на науката, од религиозните списи и ..

Автор:

425 ден 500 ден

Разговори со бога 4

Разговори со бога 4

Новото продолжение на серијалот Разговори со Бога – Разбуди го човештвото е еден неверојатен повик к..

Автор:

298 ден 350 ден

Триумфирај во животот

Триумфирај во животот

Секое суштество живее во сопствен ментален свет. Неговите радости и таги се креации на неговиот ум и..

Автор:

340 ден 400 ден

Како помалку да се мисли

Како помалку да се мисли

Блиските ти велат дека поставуваш премногу прашања. Во твојата глава секогаш нешто се виори – п..

Автор:

366 ден 430 ден

Ознаки: oruzjata na kritickiot i lekot na neguvackiot roditel, stanislav petkovski saso