„Еднаш“ е приказна за едно Еврејче кое е решено да побегне од сиропиталиштето каде што живее за да ги спаси своите родители Евреи од нацистите во окупирана Полска за време на Втора светска војна.

Сите заслужуваат да имаат нешто добро во животот. Барем еднаш.

„Еднаш побегнав од сиропиталиште за да ги најдам мама и тато. Еднаш спасив девојче по име Зелда од запалена куќа. Еднаш насмеав нацист. Се викам Феликс. Ова е мојата приказна“.

Тоа е доброто кај приказните. Секогаш постои шанса да се остварат.

Феликс е среќен. За разлика од другите деца во сиропиталиштето, тој е сигурен дека неговите родители ќе се вратат по него еден ден. И без разлика колку нацистите ги палат книгите, благодарение на имагинацијата на Феликс, тој и неговите другари имаат безброј приказни – приказни кои ги штитат кога бегаат, кога се кријат од насилството и лудилото што владее насекаде околу нив, кои им даваат надеж кога се чини дека сè е изгубено и кои еден ден можеби дури и ќе му го спасат животот на Феликс.

„Еднаш“ и „Тогаш“ се две книги издадени во споено „омнибус“ издание.

Напиши мислење

Белешка: HTML не е дозволен!
    Лош           Добар

Еднаш и Тогаш

  • Издавачка куќа: Сакам Книги
  • Автор: Морис Глицман
  • Достапност: На залиха
  • 450 ден


Слични продукти

Линија помеѓу две неба

Моќно создадена книга, во која ќе се допрат луѓето и ѕвездите и случајно ќе се измешаат неколку судб..

Автор:

350 ден

Слугинки

Три навидум обични жени ќе направат нешто што е сосем необично.Дваесет и тригодишната Скитер се..

Автор:

630 ден

Кога животот ќе ти подметне нилски коњ

Кога дедото на Естер, Ханибал, ја купува куќата на "Палермовај", улица на данскиот остров Амагер, во..

Автор:

550 ден

Причини да се преживее

"Предодредена да стане модерен класик." - Entertainment WeeklyНа дваесет и четиригодишна возраст све..

Автор:

420 ден

Ознаки: ednas i togas, moris glicman