Приказната за Џени Џером Черчил, мајката на Винстон Черчил, наследничка родена во Њујорк, која секогаш го живеела животот по свои услови.

Ќерка на њујоршкиот финансиер Леонард Џером, Џени е родена во богатство – и скандал. По разделбата на нејзините родители, нејзината мајка ги однела Џени и нејзините сестри во Париз, каде г-ѓа Џером била решена да ги омажи своите ќерки во најелитните семејства. Гламурозниот град станал неподносливо место за живеење откако девојките го завршиле училиштето. Бегајќи во Англија, во посета на кралицата Викторија, Џени го привлекува вниманието на аристократот Рендолф Спенсер-Черчил, син на војводата од Марлборо. Тоа беше љубов на прв поглед, а неконвенционалниот брак беше поттикнат од нивната меѓусебната амбиција и раѓањето на двата сина.

Откако рано станува вдовица, Џени продолжува дрско да го живее животот, пркосејќи им на крутите ставови на општеството со нејзиното интимно пријателство со Едвард, принцот од Велс, озлогласен боем. Подоцна и со двата брака со помлади мажи. Кога нејзиниот син Винстон ја започна својата брилијантна политичка кариера, Џени станува неговиот најгласен и највреден поддржувач.

Напиши мислење

Белешка: HTML не е дозволен!
    Лош           Добар

Американската авантуристка

  • Издавачка куќа: Култура
  • Автор: К.В.Гортнер
  • Достапност: На залиха
  • 650 ден


Слични продукти

Еден плус еден

Да претпоставиме дека вашиот живот не е во ред. И тоа многу. Вашиот сопруг е исчезнат, тинејџерот по..

Автор:

450 ден

Девојките од платната

Овој возбудлив роман е сместен во бел епок, париското златно време на убавината и бонвиваните, апсин..

Автор:

480 ден

Лажливиот живот на возрасните

Уште една неаполска приказна за преминот од детството во светот на возрасните.Убавото лице на 13-год..

Автор:

450 ден

Повторно роден

Едно утро Џема се качува во авион заедно со шеснаесетгодишниот син Пјетро. Тргнуваат за Сараево, гра..

Автор:

500 ден

Ознаки: amerikanskata avanturistka, gortner