Нашите обрасци на перфекционизам и угодување на луѓето настанале врз основа на некогашните повреди на емоционално ниво.

Никому ништо не должите е книга за перфекционисти, трудохоличари, оние што им угодуваат на луѓето и оние што макотрпно се трудат и што се чувствуваат заглавено во циклусот на бескрајно вложување напори. Споделувајќи ги со читателите своите искуства како животен тренер и „излечен“ перфекционист, Керолајн Гарнет Макгро ни покажува како може да се ослободиме од тежината на очекувањето и нѐ охрабрува да одиме понатаму во животот, без да му се правдаме на некој.

Инспирирана од текстот на авторката „Никому не му должиш да влезеш во интеракција со него“, кој стана вирален, оваа книга нѐ повикува да направиме изненадувачки избор што може да ни помогне да се ослободиме. Наместо да понудат само уште повеќе начини за постигнување промени со вложување труд, овие лични приказни се како сочувствен сведок и претставуваат одраз на нашите перфекционистички навики. Тие се истовремено и повик за будење што ни помага да излеземе од менталитетот на маченик и нѐ инспирира да тргнеме во нов, позитивен правец.

Низ едноставната и достапна практика, Никому ништо не должите ни покажува како изгледа кога ќе одлучиме да престанеме да функционираме на стариот начин, со претерување во сѐ, и нѐ повикува да донесеме одлуки што ѝ помогнаа и на авторката, а и на нејзините клиенти да го надминат перфекционизмот, зајакнувајќи и овозможувајќи да се ослободиме од стравовите и да го заздравиме своето срце.

Напиши мислење

Белешка: HTML не е дозволен!
    Лош           Добар

Никому ништо не должите

  • Издавачка куќа: Бата Прес
  • Автор: Керолајн Гарнет Макгро
  • Достапност: На залиха
  • 430 ден
  • 344 ден


Слични продукти

Водич за животот на феноменалните девојки

Феноменалната девојка е паметна, софистицирана и секси. Со својот изглед и шарм, таа секогаш знае шт..

Автор:

399 ден 499 ден

Големата магија

Од авторката на „Јади, моли се, уживај“!Без разлика дали сакате да откриете нови начини за решавање ..

Автор:

320 ден 400 ден

Моќта на намерата

Вашите мисли се реални. Тие се чиста енергија.Речиси сите ја сфаќаме намерата како решеност што нè п..

Автор:

360 ден 450 ден

Мудар родител - среќно дете

„По дваесет години како семеен психолог, знам дека никој не е роден како добар родител. Но, исто так..

Автор:

480 ден 600 ден

Ознаки: nikomu ne dolzite nisto, kerolajn garnet makgro