Класика за влијанието и убедувањето, безвременска книга што треба секој да ја прочита. Класика за психологијата на убедувањето и за правилно користење на нејзината моќ. Зошто луѓето прифаќаат некои работи, а одбиваат други, и како да се применат овие сфаќања? „Влијание“ е задолжително четиво за секој кој сака да го разбере процесот на донесување одлуки. Суштинска книга во канонот на психологијата, финансиите и бихевиоралниот маркетинг.

Роберт Чалдини е психолог кој ја инспирира вештината за убедување, за да станете ефективен лидер, но и да не паѓате лесно во замките на убедувачите. Преку интересни примери од научните истражувања и од практиката, ни ги претставува шесте универзални принципи на влијание:

- Реципроцитет, или старото добро „јас тебе, ти мене“

- Обврзаност и доследност: непоколебливо работење на донесената одлука и цел

- Социјална потврда: колку повеќе луѓе го поддржуваат нашиот став, толку тој се смета за поправилен

- Допаѓање: колку повеќе ни се допаѓаат, толку повеќе се согласуваме со луѓето

- Авторитет: поверојатно е да се согласиме со лицата кои имаат поголемо знаење, стручност или искуство

- Недостиг: попосакувано е она што е помалку достапно.

„Влијание“ е сеопфатен водич за ефективно користење на овие принципи, со цел да се зголеми вашата способност за промена на однесувањето на луѓето во посакувана насока.

„Феноменална книга! Сакате да ја зголемите продажбата, да постигнете подобра зделка или да си ја подобрите врската – ‘Влијание’ ви нуди научно проверени принципи што можат да ви го променат животот.“ д-р Даниел Л. Шапиро

„Кога би можеле да прочитате само една книга за тоа како да бидете поефикасни во бизнисот и животот, јас би ја избрала ‘Влијание’“. - Кејти Милкман

Напиши мислење

Белешка: HTML не е дозволен!
    Лош           Добар

Влијание

  • Издавачка куќа: Три
  • Автор: Роберт Б. Чалдини
  • Достапност: На залиха
  • 690 ден
  • 552 ден


Слични продукти

Како да престанете да се грижите и да почнете да живеете

За мудриот човек секој нов ден значи нов живот.Како да ја планираме и направиме поубава иднината, бе..

Автор:

320 ден 400 ден

Гласот во нашата глава, зошто е важен и како да го користиме

Итан Крос е наградуван психолог, кој во оваа книга ни ги открива скриените моќи на нашиот внатрешен ..

Автор:

312 ден 390 ден

Сто и една лекција што ќе ни го сменат начинот на размислување

Среќата не е во тоа колку нешта правиме, туку колку добро ги правимe.Мора да бидете најсрдечни кон с..

Автор:

480 ден 600 ден

Внатрешен инженеринг

Револуционерен начин на размислување за нашите активности и хуманоста, и за можноста да постигнеме н..

Автор:

360 ден 450 ден

Ознаки: vlijanie, robert caldini