На човек може да му се одземе сè, само не и слободата да го избере сопствениот пат

Никој не може да го ослободи човек од страдање, ниту наместо него да страда. Но во страдањето човек треба да согледа можност за духовно воздигнување и единствено остварување. Да се живее, значи да се биде одговорен за давање вистински одговори на суштествените прашања.

Мемоарите на Виктор Франкл за излегувањето од вителот на страдањето влијаеја врз многу генерации со описите на животот во концентрационите логори на нацистичка Германија и со поуките за душевен спас и преживување. Врз основа на личните и на искуствата на другите луѓе што почнува да ги лекува веднаш по завршувањето на војната, Франкл ја развива психотерапевтската школа логопедија. Тој објаснува дека не можеме да го избегнеме страдањето, но можеме да избереме како да го надминеме и да најдеме смисла во него. Зашто постоењето е можно само кога ќе ги зачуваме човечкото достоинство и смислата на животот. Една од десетте книги што има извршено најголемо влијание врз читателите во светот.

Напиши мислење

Белешка: HTML не е дозволен!
    Лош           Добар

Човековата потрага по смисла

  • Издавачка куќа: Три
  • Автор: Виктор Франкл
  • Достапност: На залиха
  • 280 ден
  • 224 ден


Слични продукти

Море на спокојството

Меланхолична приказна за уништувањето на познатиот свет, патувањето низ времето и осаменоста.Во 1912..

Автор:

288 ден 360 ден

Силмарилион

Фасцинантна сага за човештвото кое го изгубило земскиот рај...Силмарилион е еден од најраскошните св..

Автор:

440 ден 550 ден

Пофалба на маќеата

Овој разигран роман за љубовта и страста ќе ги зацрвени образите дури и на најтврдокорните либерали ..

Автор:

280 ден 350 ден

Дождови во мај

Сублимирани емоции со две лажички мед. Сензитивна и сензуална. Длабоко интимна и без задршка. Ранлив..

Автор:

200 ден 250 ден

Ознаки: covekovata potraga po smisla, viktor frankl