Интимен портрет на растењето во опасно време и епска приказна за една поделена нација.

И жените можат да бидат херои. Овие зборови се откровение за дваесетгодишната Френки, која учи за медицинска сестра. Израсната во сончевиот и идиличен свет на Јужна Калифорнија и секогаш штитена од своите конзервативни родители, таа се гордее со фактот дека секогаш ги правела правилните нешта, она што се барало и очекувало од неа. Но во 1965, светот се менува и таа одеднаш се осмелува да замисли поинаква иднина за себе. Кога нејзиниот брат заминува да служи во Виетнам, Френки се приклучува кон воениот корпус како медицинска сестра и го следи неговиот пример.

Незрела и неискусна исто колку и мажите пратени во Виетнам да се борат, Френки психички ја совладува хаосот и деструкцијата од војната. Секој ден е коцкање со животот и смртта, надежта и предавството, а пријателствата имаат длабоки корења, но воедно можат да се распрснат за миг. Во војната, таа ги запознава – но и станува една од – среќните, храбрите, скршените и изгубените. Но војната е само почеток за Френки и нејзините пријатели ветерани. Вистинската битка почнува со враќањето дома, во променетата и поделената Америка, кај лутите протестанти, во државата која сака да го заборави Виетнам.

Напиши мислење

Белешка: HTML не е дозволен!
    Лош           Добар

Жените

  • Издавачка куќа: Сакам Книги
  • Автор: Кристин Хана
  • Достапност: На залиха
  • 590 ден
  • 472 ден


Слични продукти

Девојчински спомени

"Девојчински спомени" од Ани Ерно е уште едно навраќање на авторката кон лавиринтите на своето минат..

Автор:

312 ден 390 ден

Играта на господин Филип

Пензионерот Филип добива покана од продукциска куќа да учествува, како натпреварувач, во шоуто – „Шт..

Автор:

280 ден 350 ден

Хурем − московската наложница

Почеток на 16. век. Во Истанбул, како подарок во харемот на султанот Сулејман Величествениот го носа..

Автор:

480 ден 600 ден

Ноќниот портрет

Возбудлив историски роман за создавање на една од најпознатите слики на Леонардо да Винчи,..

Автор:

392 ден 490 ден

Ознаки: zenite, kristin hana