„Плен“ е самостоен психотрилер на Ирса Сигурдардотир од кој смрзнува крвта и кој ќе ви предизвика бессони ноќи.

Спасувачки тим е пратен во зафрлена исландска висорамнина во потрага по група исчезнати луѓе. Што е тоа што ги натерало двете брачни двојки да појдат на ризично патување, во толку лоши временски услови? И зошто го напуштиле единственото засолниште, скудно облечени и целосно изложени на страшниот студ?

Во меѓувреме, необични работи се случуваат и во далечната радарска станица во Стокснес. И тука е сè чудно. Без разлика дали станува збор за локвата крв откриена во негибнат снег, за малото детско чевличе пронајдено неколку децении откако е закопано или за црната дупка во карпата покрај морето, која како да ги привлекува луѓето.

Снегот продолжува да паѓа, необјаснивите настани не престануваат и ништо не е како што изгледа…

Напиши мислење

Белешка: HTML не е дозволен!
    Лош           Добар

Плен

  • Издавачка куќа: Антолог
  • Автор: Ирса Сигурдардотир
  • Достапност: На залиха
  • 500 ден
  • 400 ден


Слични продукти

Девојката Смрт

Додека се враќа со воз во родното место, на Марија, главниот лик и раскажувач во романот, ѝ се нижат..

Автор:

280 ден 350 ден

Анатомија на скандалот

#1 Најгледана серија на НЕТФЛИКССопруга. Љубовница. Политика. Моќ. Лаги.Софи Вајтхаус има прекрасен ..

Автор:

400 ден 500 ден

Ќерката

Некој знае што направила… сега сака да ја натера да плати.Пред седумнаесет години нешто ѝ се случи н..

Автор:

376 ден 470 ден

Убиствата на Алиса

Која тајна од животот на Луис Карол ќе предизвика нова серија ужасни убиства?Младата стипендистка Кр..

Автор:

280 ден 350 ден

Ознаки: plen, irsa sigurdardotir