Приказна за две мајки кои ќе мора да донесат незамисливи одлуки пред налетот на нацистичката окупација.

Париз, 1939: Елис и Џулиет се запознаваат во паркот Булоњската шума и стануваат неразделни пријателки. На нивната среќа и нема крај, бидејќи и двете набрзо ќе станат мајки. Но, ветриштата на војната навестуваат дека нивните животи набрзо ќе бидат неповратно променети.

Кога Елис станува мета на нацистите, таа ù го доверува на Џулиет најскапоценото нешто во нејзиниот живот – нејзината ќеркичка. Но, никаде не е безбедно во војна, дури ни во малата тивка книжарница на Џулиет која станува цел на неколку бомбардирања. Светот на Џулиет е уништен заедно со неа.

По завршувањето на војната, Елис се враќа назад очекувајќи дека конечно ќе ја види својата ќерка, но наоѓа само урнатини, а Џулиет заедно со нејзиното семејство се исчезнати.

Што се случи со ќерката на Елис во тие последни, ужасни моменти? Каде исчезна Џулиет без трага, носејќи ги со себе сите одговори? Очајната потрага ја води Елис во Њујорк и до Џулиет.

Напиши мислење

Белешка: HTML не е дозволен!
    Лош           Добар

Париската ќерка

  • Издавачка куќа: Култура
  • Автор: Кристин Хармел
  • Достапност: На залиха
  • 520 ден
  • 416 ден


Слични продукти

Аферата Кристи

„Аферата Кристи“ од американската авторка Нина де Грамонт е роман што се заснова на вистински настан..

Автор:

392 ден 490 ден

Невеста во Борџии

Борџии се стара шпанска лоза, која успева во ренесансна Италија да стане најмоќното и најкорумпирано..

Автор:

440 ден 550 ден

Моето полноќно сонце

Животот е убав за триесетгодишниот Овен Стерлинг. Но, кога за време на медениот месец ќе му се случи..

Автор:

336 ден 420 ден

Земја на номадите

Откако цел живот се обидувале да го достигнат американскиот сон, дошле до заклучок дека сето то..

Автор:

392 ден 490 ден

Ознаки: pariskata kjerka, kristin harmel