Сместена во дваесеттите години на минатиот век, приказната ја следи младата Англичанка Гвен, која има среќа да ја сретне љубовта на својот живот – русокосиот сопственик на плантажа од Цејлон (денес Шри Ланка). Таа доаѓа со пароброд на островот за да стапи во брак што ветува долг и мирен живот среде високите зелени ридови со чај. Но Лоренс е постојано на работа, а неговата млада сопруга мора сама да ја истражува плантажата. Талкајќи по забранетите места, Гвен наоѓа заклучена врата, премолчено минато.

Гвен наскоро ќе остане бремена, а нејзиниот сопруг е пресреќен. По породувањето таа се соочува со страшната одлука што мора по секоја цена да ја скрие од Лоренс. Кога вистината ќе излезе на виделина, дали сопругот ќе може да ѝ го прости на Гвен тоа што го направила?

Напиши мислење

Белешка: HTML не е дозволен!
    Лош           Добар

Мирисот на листовите чај

  • Издавачка куќа: Антолог
  • Автор: Дајна Џефрис
  • Достапност: На залиха
  • 500 ден


Слични продукти

Покана за Прованса

Која е цената што ја плаќаме за среќа во животот? Еден сосема нормален ден добивате покана за п..

Автор:

350 ден

Овој човек - казна

Toj беше она што секоја жена го сакаше, а јас го имав...Џеси со неговата посесивност ја гуши Ава, но..

Автор:

650 ден

Бронзениот коњаник 2

Руската зима го стега Ленинград со своите студени канџи, а германската опсада не попушта ни за миг. ..

Автор:

500 ден

Во туѓа земја

По меѓународниот успех на „Совршената дадилка“, Лејла Слимани раскажува страсна романса меѓу марокан..

Автор:

350 ден

Ознаки: mirisot na listovite na caj, dajna djefris