Малата Вака седи на студените скали пред своето ново училиште. Родителите веројатно заборавиле да ја земат. Немајќи избор, останува на скалите да чека. Но не е сама. Ѝ се придружува девојче од нејзиното одделение, кое веднаш го препознава поради необичната појава: му недостигаат два прста на едната рака. Девојчето дава предлог. Вака да го искористи телефон во домот на девојчето, а потоа ќе одат да си играат во собата на Вака. Но, откако ќе влезе во нивната куќа, веќе никогаш нема да излезе.

Дванаесет години подоцна, во истото училиште е пронајдено писмо со иницијали на луѓе што треба да умрат во 2016 година. Како овие настани повторно ги спојуваат детективот Хулдар и психологинката за деца Фреја? Каква е оваа пресметка?

По „ДНК“, втора книга од серијата „Детската куќа“.

Напиши мислење

Белешка: HTML не е дозволен!
    Лош           Добар

Пресметка

  • Издавачка куќа: Антолог
  • Автор: Ирса Сигурдардотир
  • Достапност: На залиха
  • 400 ден


Слични продукти

Драг господине М.

Своевремено славен писател, М. го постигнал најголемиот успех со трилер базиран на случај на исчезну..

Автор:

450 ден

Подоцна

Понекогаш растењето значи соочување со сопствените демони.Синот на една самохрана мајка, Џејми Конкл..

Автор:

390 ден

Куќа без спомени

Исчезнатото момче е пронајдено во шумата кога веќе сите ја изгубиле надежта. Николин има дванаесет г..

Автор:

590 ден

Зимски ветрови

Силни ветрови...По раниот живот исполнет со трагедија, Дори Мекалистер си изгради тивко место за себ..

Автор:

450 ден

Ознаки: presmetka, irsa sigurdardotir