Бомбај, новогодишната ноќ 1913 год. Медлин Брајт, дојденка и сè уште ненавикната на задушливата запурничавост на колонијалната Индија, копнее по сè што оставила во Англија. Точно на полноќ, Меди го запознава Лук Деверо и како што се менува годината, така се менуваат и нивните животи. Храбар и харизматичен, Лук ја воведува во чудата на Бомбај, а убавината и живоста на Меди му го запленуваат срцето. Но, нејзината мајка не ја одобрува врската, претпочитајќи го посветениот Гај Боуен како соодветен за нејзината ќерка.

Среде процутот на љубовта меѓу Меди и Лук, светот почнува да се распаѓа. Првата светска војна е на повидок и на Лук нема да му биде даден друг избор освен да се бори. Ќе завршат на различни континенти, разделени од опасности и разорни загуби, но поврзани со ветувањето на Лук дека ќе се сретнат повторно во Бомбај. Неговата единствена желба е да се врати кај неа – но прво мора да се сети која е таа...

Напиши мислење

Белешка: HTML не е дозволен!
    Лош           Добар

Ќе се најдеме во Бомбај

  • Издавачка куќа: Арс Ламина
  • Автор: Џени Ешкрофт
  • Достапност: На залиха
  • 490 ден
  • 392 ден


Слични продукти

Живот по живот

Една студена, зимска ноќ во 1910 г. се раѓа Урсула Тод, трето дете на имотниот англиски банкар и нег..

Автор:

392 ден 490 ден

Знаеш ли да чуваш тајна?

Запознајте се со Ема Кориган, млада жена со огромно срце, нескротлив дух и неколку мааали тајнички. ..

Автор:

336 ден 420 ден

Славејот

Пред почетокот на војната во Ирак, семејството на Лејла ал-Гани беше меѓу најистакнатите и најотворе..

Автор:

392 ден 490 ден

Девет совршени туѓинци

Дали десет дена во здравствено одморалиште навистина можат да ве променат засекогаш? Овие девет..

Автор:

384 ден 480 ден

Ознаки: kje se najdeme vo bombaj, djeni eskroft