На прв поглед Катарина Сафран е олицетворение на успехот. Нејзиното име е синоним за вештина, стручност и неуморна посветеност на медицинската професија и на кардиохирургијата. Нејзиниот ум е беспрекорен, а рацете и се сигурни во операционата сала. Мажена е за успешен француски бизнисмен. Живее живот од соништата во луксузен апартман во центарот на Чикаго.

Меѓутоа, ноќниот лет на релацијата Чикаго-Белград засекогаш ќе промени се. Таа судбоносна ноќ ќе ги разниша темелите на постоењето на Катарина и ќе ја наведе да го преиспита целиот дотогашен живот. Во тој клучен момент ќе сфати дека, стремејќи се кон подобро, запоставила некои од најважните работи во животот. Вклучувајќи ја и сопствената среќа.

Новиот роман на јелена Бачиќ Алимпиќ "Последните часови" ни ја открива трогателната, на моменти болна вистина, дека можеби најважните моменти во нашиот живот се оние што не принудуваат да се соочиме со своите демони, желби и предизвици.

Оваа приказна за храброста и потрагата по вистинската смисла на животот ќе ви остане врежана во сеќавањето како инспирација никогаш да не се откажете од потрагата по суштината во времето што ви е дадено.

Напиши мислење

Белешка: HTML не е дозволен!
    Лош           Добар

Последните часови

  • Издавачка куќа: Матица
  • Автор: Јелена Бачиќ Алимпиќ
  • Достапност: На залиха
  • 420 ден


Слични продукти

Девојката на перонот

Инспиративен, крајно потресен роман заснован на вистинската приказна за Либертас Шулце-Бојзен, храбр..

Автор:

490 ден

Девојчето што го оставија зад себе

1941 г. Букурешт: една ледена јануарска ноќ, мало четиригодишно девојче седеше смрзнато на надворешн..

Автор:

460 ден

Старомодниот водич за љубов и романса

Џесика Бим е девојка која знае да се забавува. Само што во последно време заборава да се појави на р..

Автор:

390 ден

Те набљудувам

Јас навистина не треба да ги прислушувам разговорите на другите луѓе. Но, невозможно е да не ги слуш..

Автор:

490 ден

Ознаки: poslednite casovi, jelena bacikj alimpikj