Освен вечно актуелните теми – тага, надеж, загуба и љубов, во оваа книга нежно се допираат и сите мали нешта поради кои животот заслужува да се живее, и тоа на место кое навидум им припаѓа на мртвите.

Виолет Тусен е чуварка на гробишта во мало гратче. Нејзиното кафе, нејзината насмевка, но и разговорот со оваа жена со големо срце која секогаш има убав збор за секого, е вистинска утеха за луѓето што за последен пат ги испраќаат своите најмили.

Еден ден се појавува Жилиен Сел, полициски комесар кој има необично барање. Неговата мајка починала неодамна, а нејзина желба била урната со пепелта да ѝ биде поставена во гробот на некој сосема непознат човек. Од тој момент сè ќе се промени. Приказната за тајната љубов на мајката на Жилиен, како и времето што тој и Виолет го поминуваат заедно, полека ќе го урнат ѕидот што таа со години внимателно го градела околу себе. Бидејќи длабоко во себе и Виолет чува болна тајна.

Романот на Перен претставува ода на животот и воспевање на љубовта која не е посилна од физичката смрт, туку е љубов која го победува заборавот и, откако човекот ќе научи да живее со болката, го насочува дека врз тие спомени треба да го гради остатокот од животот.

Романот е преведен на повеќе од триесет јазици, а во подготовка е и мини-серија.

Напиши мислење

Белешка: HTML не е дозволен!
    Лош           Добар

Свежа вода за цвеќиња

  • Издавачка куќа: Антолог
  • Автор: Валери Перен
  • Достапност: На залиха
  • 600 ден


Слични продукти

Тивката дама

Во позната лондонска канцеларија на угледен адвокат влезе жена во скапа, но многу извалкана облека ш..

Автор:

490 ден

Ќеркичка

„Ќеркичката“ живее во мало гратче во западна Украина со својот татко, кој еден ден заминува на работ..

Автор:

360 ден

Последната од девојките Месечини

Лизи Месечина никогаш не ја сакала фармата на девојките Месечини. Пред осум години, таа ја напуштила..

Автор:

450 ден

Драг Едвард

Едно летно утро, дваесетгодишниот Едвард Адлер, заедно со брат му, родителите и уште 183 патници се ..

Автор:

450 ден

Ознаки: sveza voda za cvekjinja, valeri peren