Оваа книга нема цел да обвини никого, напротив, ни овозможува да ги разбереме родителите на едно друго ниво што ќе нѐ научи како да ги излечиме раните од минатото. 

Децата не можат да си ги изберат родителите. За жал, многу од нив имаат емоционално незрели родители, а последиците од тоа ги чувствуваат цел живот. Да се разбере сопственото минато и да се види како влијае тоа врз сегашноста може да биде болен процес. Благодарение на клиничкиот психолог Линдзи Гибсон, можеме да се запознаеме со деструктивната природа на односите со родителите и да научиме како да се справиме со нив.

Ако и вие сте растеле со недостапен или себичен родител, често од вас може да избиваат чувства на лутина, бес, осаменост или несигурност. Сетете се на сите ситуации во кои не ви биле задоволени емоционалните потреби, кога сте биле игнорирани или сте морале да преземате одговорност како да сте возрасни. Овие лузни можат да се излечат и од рани да станат двигател кон подобар и посреќен живот. Ако добро знаете што значи емоционална зрелост, ќе можете да го најдете и она што го барате. 

„Приоѓајќи им со мудрост и сочувство, Линдзи Гибсон им овозможува на читателите да ги согледаат и подобро да ги запознаат отровните врски, што го олеснува пронаоѓањето на нови, здрави патишта што ќе ги излечат. Оваа книга е моќна можност за да си помогнете самите себеси.“ - Томас Ф. Кеш

Напиши мислење

Белешка: HTML не е дозволен!
    Лош           Добар

Возрасни деца од емоционално незрели родители

  • Издавачка куќа: Три
  • Автор: Линдзи Гибсон
  • Достапност: На залиха
  • 450 ден
  • 360 ден


Слични продукти

Тајните на милионерскиот ум

Оваа книга ни ги открива тајните чекори кои стојат помеѓу посакувањето успех и достигнувањето успех...

Автор:

320 ден 400 ден

Не слушате кога ви зборуваат

Кога последен пат навистина сте слушале некого додека зборува? Кога последен пат некој вас навистина..

Автор:

336 ден 420 ден

Нашето последно кафе

Ова е книга за сите борци. Книга за луѓето кои не се откажуваат. Книга за луѓето кои ја гледаат свет..

Автор:

159 ден 199 ден

Дански начин за воспитување деца

Овој практичен и пред сè оптимистички советник, родителите ги запознава со навиките на најсреќн..

Автор:

344 ден 430 ден

Ознаки: vozrasni deca od emocionalno nezreli roditeli, lindzi gibson