Приказна за спомените, за менливоста на животот и за разделбите. Љубовно писмо и бавно збогување на еден човек со неговиот внук, на еден татко со неговиот син.

Дедото и Ноа седат на клупа до која цветаат зумбули. И покрај големата разлика во возраста, тие можат да разговараат буквално за сè. За животот, за математиката, за училиштето, за мечките, за најважните и најневажните работи на светот. Дедото се обидува да се сети како се вљубил во бабата на Ноа и како ја изгубил. Сè уште ја памети, но што ќе се случи кога веќе нема да се сеќава ниту на нејзиниот лик?

Како што само тој умее, Бакман ни дава трогателен приказ на борбата на дедото да ги сочува своите најдраги спомени среде океанот на универзумот. Оваа книга е искрено толкување на стравот и љубовта, но и потсетник дека најголемото богатство се секојдневните мали ситни радости. И оние со кои ги споделуваме.

Напиши мислење

Белешка: HTML не е дозволен!
    Лош           Добар

Секое утро патот до дома е сè подолг и подолг

  • Издавачка куќа: Антолог
  • Автор: Фредрик Бакман
  • Достапност: На залиха
  • 250 ден


Слични продукти

Градот на сонцето

Томазо Кампанела поминал 27 години во затвор поради своите смели филозофски концепции. Неговата книг..

Автор:

200 ден

Продавница за животни промени

Роман што буди желба да внесеме повеќе живот во животот и да ја прифатиме иновативната филозофија во..

Автор:

450 ден

А Бабукар одеше на чело

„А Бабукар одеше на чело“ е современа италијанска приказна за четворица млади луѓе од различни африк..

Автор:

260 ден

Осмица

Мозаик од портрети на различни ликови, пишувани од женска или од детска перспектива, фатени во грч, ..

Автор:

280 ден

Ознаки: sekoe utro patot do doma e se podolg i podolg, fredrik bakman