Романот по кој е снимена хит серијата "Истанбулската невеста."

Необичната животна приказна на Ала – девојка израсната без љубов во домот на деспотската баба Есма-султан и покрај негрижливиот однос на мајката Суреја, додека татко ѝ е во затвор. За да ги надмине болката и очајот, Ала тргнува на психотерапија, ама во почетокот се спротивставува и прави сѐ што е можно за да ги разурне границите на трпението на својот терапевт.

За да ја прекине тишината од нејзиното молчење и да стигне до неа, психотерапевтката од сенките на минатото раскажува најразлични приказни: за мистериозните тајни на младиот фараон Тутанкамон, интересните моменти од животот на Хитлер и Фројд… Необичната судбина на царицата Катерина, која во своето детство била перачка и проститутка. Животот на Ева Перон и принцезата Сораја исполнет со тага.

Макар и во продолженија, противењето на Ала почнува да се надминува. И тогаш молчењето престанува. Настаните, кои ѝ го кршеле срцето во минатото, бавно излегуваат на виделина. Приказна што засенува сѐ со болка, ужас и тага… Но, и приказна за успехот што следува по допирот на волшебното стапче на психоанализата…

Писателката создава роман врз основа на животните приказни на различни луѓе. Како резултат на тоа, се добива вистинско чувство за реалноста и книгата се чита во еден здив.

Напиши мислење

Белешка: HTML не е дозволен!
    Лош           Добар

Врати се кон животот

  • Издавачка куќа: Бата Прес
  • Автор: Ѓулсерен Будајџоглу
  • Достапност: На залиха
  • 600 ден


Слични продукти

Проклетството на Палмизанови

Тој имаше право: црешите повторно ќе расцутат и ќе даваат сочни плодови. Повторно ќе се врати времет..

Автор:

400 ден

Врвки

По дванаесет години брак, врската на Ванда и Алдо се распаѓа поради неверство. Сепак, зад нивната ра..

Автор:

250 ден

И небото беше наше

"И небото беше наше е вчудовидувачко остварување кое го потврдува возбудливото присуство на Паоло Џо..

Автор:

490 ден

Девојката што ја остави зад себе

Франција во 1916 година… Софи мора да се грижи за безбедноста на својата фамилија додека нејзиниот љ..

Автор:

450 ден

Ознаки: vrati se kon zivotot, gjulseren budajdjoglu