Од татковината што наскоро ќе им исчезне, две семејства од различни делови на Прусија, Шипер и Халброк, бегаат заедно со својот народ пред егзодусот и ужасите на Втората светска војна. Прусија постоеше одделно од Германија иако тоа не беше така поради националистичкиот жар или бомбите што убиваа еден живот, а поштедуваа некој друг.

Животите на Арно Шипер и Илзе Халброк, две деца кои не се познаваат ниту, пак, знаат што им подготвува судбината во други земји, тргнуваат на аџилак без одмор. Бараат спас од уништувањето, гладот и смртта, ама во срцата им се вгнездува надежта за мир и повторно обединување и желбата да најдат место каде ќе пуштат нови корени.

Но, Илзе покрај себе го има Јануш, младиот полски работник. И, додека бегаат од Советската армија, неговите народни приказни и го штитат умот од студ и глад, како и од ужасите околу нив. Тој и раскажува за опколеното кралство на Балтикот, од кое течат килибарните солзи на неговата кралица со скршено срце.

Инспирирано од вистински настани, Солзи од килибар е трогателен роман, човечки, несекојдневен одраз на изпреплетени патишта и неизбежна судбина.

Напиши мислење

Белешка: HTML не е дозволен!
    Лош           Добар

Солзи од килибар

  • Издавачка куќа: Матица
  • Автор: Софија Сеговија
  • Достапност: На залиха
  • 690 ден


Слични продукти

Часовничарот

Потресен и мудар роман за немирната совест и болните семејни односи...Секоја вечер, додека ги закопч..

Автор:

250 ден

Париз за еден и други приказни

Број 1 според Њујорк тајмс, од Џоџо Мојес, авторот на „Јас пред тебе“, „После тебе“ и „Сè уште јас”...

Автор:

450 ден

Странецот во мојот дом

Што би сториле ако откриете дека детето што го чувате сиот свој живот не е ваше?Алисон е среќна и уж..

Автор:

450 ден

Понекогаш доаѓа среќа

Младата Гора е заплеткана во необични сестрински односи со Ведра. Давид по разводот опсесивно се врз..

Автор:

250 ден

Ознаки: solzi od kilibar, sofija segovija