Венеција 1957 година. Марија Калас е најголемата оперска певица на своето време, нејзиниот глас има распон од неверојатни три октави, а нејзината артистичка способност се заснова, врз технички совршениот глас. Но уметничкото совршенство што го олицетворува на сцената го зема својот данок. Гласот се заканува да ја изневери и таа копнее за пауза – што не ја дозволуваат ни светот на операта, а ни нејзиниот сопруг и менаџер Менегини. Тогаш Марија го запознава Аристотел Оназис, кој исто така е во брак, но и покрај сите пречки, тој станува љубовта на нејзиниот живот. Неколку години биле олицетворение на двојка од соништата, се додека Оназис не запознал друга икона – Џеки Кенеди…

Чудесен роман за Марија Калас, исклучителна уметница и симбол на елеганцијата, но пред се, страсна жена целосно посветена на љубовта.

Напиши мислење

Белешка: HTML не е дозволен!
    Лош           Добар

Дива Марија Калас

  • Издавачка куќа: Матица
  • Автор: Мишел Марли
  • Достапност: На залиха
  • 550 ден


Слични продукти

Фудбалски сон

Ова е книга за фудбалот во која при читањето ќе уживаат дури и оние што не сакаат спорт. Се чини нев..

Автор:

450 ден

Чудо

Нема да ви опишам како изгледам. Како и да ме замислувате, најверојатно е полошо од тоа.Август Пулма..

Автор:

390 ден

Љубовна хипотеза

Хипотеза: Еден мал експеримент може да се претвори во катастрофа, или во светско откритие.Олив Смит,..

Автор:

500 ден

Божиќ во Шкотска

Во снежните Шкотски Гори, Сузан Мекбрајд сонува за совршен Божиќ. Нејзините три посвоени ќерки доаѓа..

Автор:

490 ден

Ознаки: diva marija kalas, misel marli