Ферн Брукбенкс голем дел животот поминала размислувајќи за Вил Бакстер. Во своите рани дваесетти години, минала само дваесет и четири часа со овој извонредно привлечен уметник-идеалист, а нивната средба се претворила во целодневно доживување на Торонто. Моментот бил погрешен, но меѓусебната поврзаност очигледна: си ги раскажале секоја тајна и секој сон, и свечено се договориле да се сретнат една година подоцна. На таа средба дошла Ферн, но не и Вил.

Ферн сега има триесет и две години, и животот не ѝ изгледа како што замислувала. Повторно живее во родниот крај и го води езерското одморалиште на мајка ѝ. Таму владее неорганизираност, негов директор е поранешното момче на Ферн, а самата не знае од каде да почне.

Ѝ треба план и насочување. На нејзино изненадување, спасот се појавува во ликот на Вил кој пристига на местото со задоцнување од девет години, носејќи куфер и понуда да ѝ помогне. Но, како таа да му верува на овој човек-фантом кој сега носи скапи костуми и кој ни оддалеку не личи на младичот што го запознала пред толку години? Вил крие нешто, а Ферн не е сосема сигурна дека сака да дознае што.

Но, десет години пред ова, тој ја спасил неа: може ли сега таа да го стори истото за него?

Напиши мислење

Белешка: HTML не е дозволен!
    Лош           Добар

Чекај ме кај езерото

  • Издавачка куќа: Антолог
  • Автор: Карли Форчан
  • Достапност: На залиха
  • 500 ден


Слични продукти

Зима со мирис на капини

Сиетл, 1933Самохраната мајка Вера Реј го бакнува своето тригодишно синче, Даниел, и оставајќи го дом..

Автор:

400 ден

Лудо богати Азијци

"Лудо богати Азијци" е роман за три супербогати кинески семејства, за озборувањата, заговорите и пла..

Автор:

490 ден

Љубовно романче

Една писателка на романси, која повеќе не верува во љубов и еден писател на сериозни книжевни дела, ..

Автор:

420 ден

Се што заборавила Алиса

Алиса Лав има дваесет и девет години, лудо е вљубена во сопругот и наскоро треба да стане мајка.&nbs..

Автор:

550 ден

Ознаки: cekaj me kaj ezeroto, karli forcan