#0 МИА КРИГЕР И ХОЛГЕР МУНК

Во четвртата книга од серијалот преведен на триесет и три јазици, Самуел Бјорк како потврен крими-мајстор нè враќа во минатото и на првиот случај на двајцата познати инспектори.

Тела на две убиени единаесетгодишни момчиња се пронајдени на поле среде Шведска. Помеѓу нив – бел зајак. Во дневникот на една од жртвите стои загадочна исповед: „Утре излегува месечината. Се плашам од Волкот.“ Случајот останува неразјаснет. Осум години подоцна, уште две деца се убиени на сличен начин во близина на Осло, а помеѓу нив – мртва лисица.

На Холгер Мунк, шеф во новата единица во одделението за убиства, му треба помош во решавањето на случајот. Добива препорака за младата кадетка Миа Кригер, која на испитите на академијата постигнува невообичаено високи оценки.

Мунк и Миа заедно копаат по темните, гнасни случаи, што стануваат многу поинтригантни отколку што можат да замислат, а масло на огнот долева веста за исчезнувањето на уште две дечиња…

Напиши мислење

Белешка: HTML не е дозволен!
    Лош           Добар

Волкот

  • Издавачка куќа: Антолог
  • Автор: Самуел Бјорк
  • Достапност: На залиха
  • 450 ден


Слични продукти

Мртва ладна

Во бајковитото село Три Пајнс во Квебек, додека селаните се подготвуваат за Божиќ, некој се подготву..

Автор:

400 ден

Милион капки

Величествена приказна за предадените идеали, за еден живот што го проголтала незамислива судбина и з..

Автор:

550 ден

Мрежата на злото

Детективката Џесика Ниеми решава нов случај: Лиза Јамамото, една од најуспешните инфлуенсери во Финс..

Автор:

490 ден

Град од пареа

„Град од пареа“ претставува колекција од 11 приказни издадени постхумно во чест на прерано починатио..

Автор:

490 ден

Ознаки: volkot, samuel bjork