Книга за волшебната млада војвотка Лукреција де Медичи.

Зима, 1561 год. Лукреција, војвотката на Ферара, е однесена на неочекувана посета на селската вила на нејзиниот сопруг Алфонсо. Додека вечераат во леденостудената сала, таа сфаќа дека Алфонсо има злобен план: да ја убие. 

Лукреција имa 16 години и водела изолиран живот затворена во големата палата во Фиренца, чувана од војниците на татко ù и дамите на мајка ù. Меѓутоа, овде, во оваа оддалечена вила, таа е на милост и немилост на нејзиниот сè понепредвидлив сопруг. Што ќе направи Лукреција со ова ненадејно сознание? Кои се нејзините шанси против Алфонсо, владетел на провинција и обучен војник? Како да го обезбеди својот опстанок? 

„Брачниот портрет“ е живописно потсетување на убавината и бруталноста на ренесансна Италија и на млада жена чија близина до моќта ја става во смртна опасност.

Напиши мислење

Белешка: HTML не е дозволен!
    Лош           Добар

Брачниот портрет

  • Издавачка куќа: Арс Ламина
  • Автор: Меги О`Ферел
  • Достапност: На залиха
  • 490 ден


Слични продукти

Странецот

Времињата се тешки во 1893 година. Среде економска депресија, Јаков Хирш ја губи работата во банката..

Автор:

490 ден

На бал со кралот

Едно мајско утро, во 1664 година на свет доаѓа едно преубаво девојче. Со раѓањето на малата Маргерит..

Автор:

600 ден

Ноември

Драматична приказна за едно обично семејство, кое една ноемвриска ноќ е разделено од големата истори..

Автор:

360 ден

Солзи од килибар

Од татковината што наскоро ќе им исчезне, две семејства од различни делови на Прусија, Шипер и Халбр..

Автор:

690 ден

Ознаки: bracniot portret, megi o'ferel