Во зоната на смртта, кога мозокот е гладен за кислород, не може да им се верува ниту на сопствените очи...

Откако едвај го преживеа искачувањето на Сноудон, новинарката Сесили Вонг се заколна дека никогаш повеќе нема да стапне на планина. Но, тогаш добива ексклузивна можност да го интервјуира светски познатиот алпинист Чарлс Меквеј, откако ќе се искачи на последниот врв од неговата мисија. Сепак, постои еден услов - ќе мора да се искачи заедно со него на осмиот највисок врв во светот.

Задачата е тешка, а не ја олеснува ниту фактот што чудни работи почнуваат да се случуваат уште пред почетокот на нивната авантура. Ќе најде порака закачена на нејзиниот шатор, горко предупредување дека во вртоглавите височини демне убиец.

Изолирана на планината, без речиси никаков контакт со надворешниот свет, Сесили ќе мора да преживее во суровата средина со уште петмина туѓинци, справувајќи се со низа препреки, кои навестуваат дека навистина постои некој на планината кој сака да ги убие, еден по еден, сите што се осмелиле да стапнат во зоната на смртта, каде што воздухот е недоволен дури ни за вресок...

Напиши мислење

Белешка: HTML не е дозволен!
    Лош           Добар

Без здив

  • Издавачка куќа: Букленд
  • Автор: Ејми Мекалок
  • Достапност: На залиха
  • 520 ден
  • 416 ден


Слични продукти

Златната топка и други раскази

Дали се работи за гест на добра волја или, пак, злобна замка што го намамува Руперт Сент Винсент и н..

Автор:

304 ден 380 ден

Тенок мраз

Откако ги губи родителите во автомобилска несреќа, а сестра си во пожар, Кристи Рид не може да се ос..

Автор:

392 ден 490 ден

Добра и лоша

Понекогаш, лоши работи им се случуваат на добри луѓе, па добрите луѓе се принудени да прават лоши ра..

Автор:

416 ден 520 ден

Затворениот ковчег

Леди Ателинда Плејфорд е една од омилените авторки на книги за деца. Таа приредува забава на својот ..

Автор:

320 ден 400 ден

Ознаки: bez zdiv, ejmi mekalok