Исчезнатото момче е пронајдено во шумата кога веќе сите ја изгубиле надежта. Николин има дванаесет години и изгледа дека е добро: некој го хранел, облекувал, се грижел за него. Но не е можно да се открие кој, бидејќи Нико не зборува. Неговата свест е како куќа во тотален мрак, во којашто, наизглед, е невозможно да се влезе.

Единствениот кој може да допре до него е детскиот психолог Пјетро Гербер. Најдобриот хипнотизер во Фиренца е повикан да го истражи умот на Ник и да ја открие неговата приказна. И иако изгледа невозможно, тој успева во тоа: препознава чкрапало - движење, комбинација на зборови - коешто придвижува нешто во момчето. Но, кога Нико почнува да ја раскажува својата приказна, Пјетро Гарбер сфаќа дека отворил врата на заборавена соба. Соба во којашто се крие нешто злокобно. На хипнотизерот му е јасно дека нема многу време за да го спаси Нико бидејќи наскоро запаѓа во опасна замка на шума од илузии и измами. Гласот на момчето под хипноза е гласот на детето.

Но, приказната - приказната не е негова...

Напиши мислење

Белешка: HTML не е дозволен!
    Лош           Добар

Куќа без спомени

  • Издавачка куќа: Матица
  • Автор: Донато Каризи
  • Достапност: На залиха
  • 590 ден


Слични продукти

Инсомнија

Дејзи не може да заспие. Таа бара лек за нејзината несоница, но лекот е нејзиниот најлош кошмар.Дејз..

Автор:

460 ден

Мистеријата на трите четвртини

Уште една ингениозно заплеткана мистерија што може да ја реши само генијалниот ум на славниот белгис..

Автор:

400 ден

Мајски рози

Прија е млада девојка која е мета на сериски убиец, истиот кој ја убил нејзината сестра пред неколку..

Автор:

460 ден

Човек во лавиринтот

Бран од необична горештина ги присилува сите да го променат својот ритам на животот: сега само во мр..

Автор:

490 ден

Ознаки: kukja bez spomeni, donato karizi