Мароко, 1941 год.

Франција е падната под нацистичка окупација, дванаесетгодишната Џози бега со своето семејство во Казабланка. Животот е интензивен како сонцето, секоја глетка, мирис и звук ги будат сите сетила во овој град исполнет со извонредни ликови. Тоа е свет што е далеку од сите проблеми, а Џози го сака тоа.

Седумдесет години подоцна.

Едно ново пристигнување во опојниот пристанишен град. Зои, тешко се справува со проблемите во бракот, нејзината ќерка и нејзиниот нов живот како иселеник во едно за неа непознато место. Но, кога открива мала дрвена кутија и дневник од 1940-тите под даските од спалната соба, Зои влегува во светот на младата Џози, која сведочела за многу поинаква Казабланка.

Можат ли сеќаваќата на Џози да и помогнат на Зои да ја претвори трагедијата во надеж и да ја пронајде потребната утеха за да го излечи своето скршено срце?

Напиши мислење

Белешка: HTML не е дозволен!
    Лош           Добар

Раскажувачот од Казабланка

  • Издавачка куќа: Култура
  • Автор: Фиона Валпи
  • Достапност: На залиха
  • 520 ден


Слични продукти

Виртуоз

Славниот пејач Гаспаро, кој уште како дете е кастриран за да може да изведува виртуозни перформанси ..

Автор:

399 ден

Покорувајќи го војводата

Таа ја ризикува својата иднина за него, а тој го губи своето место во историјата заради неа.Англија,..

Автор:

500 ден

Последната роза во Шангај

Номинирана за најдобра историска фикција на „Гудридс“ за 2022 година.Во Шангај, окупиран од Јапонија..

Автор:

600 ден

Часови по измама

ПатникИмам сѐ, а врз мапатана мојата душа празни местасѐ уште вдлабени. Неистраженипредели каде што ..

Автор:

200 ден

Ознаки: raskazuvacot od kazablanka, fiona valpi