Животот е убав за триесетгодишниот Овен Стерлинг. Но, кога за време на медениот месец ќе му се случи огромна трагедија, иднината на којашто се надевал е целосно распарчена. Откако времето што го помина со семејството и со пријателите во Америка не му ја намали болката, Овен одлучува да се врати во Азија и да се помири со сопственото минато. Една случајна средба го зближува со Сучин, млада Тајланѓанка која се бори со сопствените демони.

Инспирирана од неочекуваната блискост и поврзаност, оваа чудна патувачка двојка тргнува кон Непал, а наскоро започнува и неверојатното искачување на Хималаите. Соочувајќи се со сопствените сомнежи, но и со се друго - од бандити до свлечишта и болести - Овен и Сучин се искачуваат се повисоко, а нивната врска се зацврстува со секој нареден чекор.

Сепак, сенките од нивното минато се надвиснуваат над нив, темни и заканувачки. И, макар што обајцата бараат повторно раѓање на оваа прекрасна земја што не простува, ниеден од нив не знае дали ќе стигнат до легендарниот врв. Искачувањето може да ги скрши или да ги спаси...

Напиши мислење

Белешка: HTML не е дозволен!
    Лош           Добар

Моето полноќно сонце

  • Издавачка куќа: Матица
  • Автор: Џон Шорз
  • Достапност: На залиха
  • 420 ден
  • 336 ден


Слични продукти

Земја на номадите

Откако цел живот се обидувале да го достигнат американскиот сон, дошле до заклучок дека сето то..

Автор:

392 ден 490 ден

На маса со волкот

Интернационалeн бестселер заснован на мрачна вистинска приказна што покренува провокативни..

Автор:

360 ден 450 ден

Чудни цвеќиња

Чудни цвеќиња е приказна за прогонството и враќањето, за загубата и откривањето, за залекувањето од ..

Автор:

280 ден 350 ден

Покана за Прованса

Која е цената што ја плаќаме за среќа во животот? Еден сосема нормален ден добивате покана за п..

Автор:

280 ден 350 ден

Ознаки: moeto polnokjno sonce, djon sorz