Само таа знаеше како да ја разгори страста на најмоќниот и стана единствената Французинка – царица на Отоманската империја. Со ораторски вештини, за само пет дена, Ејме го освои срцето на султанот и нејзиниот живот драматично се смени, а со тоа и нејзиното име Накшидил, што значи „извезена на срцето”.

Таа го направи невозможното возможно: ја погази вековната традиција и за прв пат христијанка застана на престолот на најголемата Отоманска империја и стана султанка. Поради наклонетоста на султанот во борба за моќ, многу лукави и мудри жени стануваат нејзини немилосрдни ривалки и ѝ изготвуваат опaсни заговори… Дали нејзиното знаење може да го надмине нивното?

Две историски приказни длабоко испреплетени за двете најголеми светски империи, една за „Убавата султанка”, а друга за нејзината братучетка Роуз, кои и двете беа предодредени да станат кралици… Едната покрај императорот Наполеон Бонапарта, а другата одзади.

Напиши мислење

Белешка: HTML не е дозволен!
    Лош           Добар

Убавата султанка

  • 450 ден


Слични продукти

Статистичка веројатност за љубов на прв поглед

Кој би рекол дека четири минути можат да сменат сѐ?Денес треба да биде еден од најлошите денови во ж..

Автор:

390 ден

Двајца во едно срце

Лидија и Фреди. Фреди и Лидија. Беа заедно повеќе од десет години и мислеа дека нивната љубов е..

Автор:

430 ден

Роза за балерината

Верувате ли во љубов на прв поглед која трае цел живот? Верувате ли во пасија која ве крева на нозе ..

Автор:

250 ден

Литературно друштво за книги и пити од островот Гернзи

Во 1946 година во Лондон: едно писмо пристигнува до писателката Џулија, од нејзин фасциниран и сраме..

Автор:

460 ден

Ознаки: ubavata sultanka, zija vesli