Човечката душа е темна, непрегледна шума, а сите одлуки се носат во самотија.

Прва средба со нескротливиот Хари Хуле, прв роман на Несбе овенчан со најпрестижните скандинавски награди за криминалистички жанр.

За да помогне во истрагата на ѕверското убиство на една млада Норвежанка, Хари Хуле заминува службено во Сиднеј. Локалниот полициски шеф го советува да не се меша премногу, но Хари набрзо се спријателува со одговорниот детектив и со една девојка од сведоците. Со својот изострен инстинкт, тој согледува врски и траги што им се измолкнуваат на другите, а неговите сомнителни методи го претвораат во главен двигател на истрагата. Наскоро откриваат дека се работи за низа убиства на психопат што ја плете својата мрежа низ Австралија. Додека му се приближуваат, расте стравот дека никој не е безбеден, а најмалку истражителите на злосторствата. Проникнувајќи во локалните митови и легенди, Хари Хуле успева да наѕре кој се крие зад лилјакот, абориџинскиот симбол на смртта...

„Чудесна средба со младиот, разговорлив Хари... Несбе е одличен автор кој со одмерено темпо го води дејството кон врвот, пред да ве струполи во сосем неочекуван расплет.“ - Скотиш експрес

Напиши мислење

Белешка: HTML не е дозволен!
    Лош           Добар

Лилјакот

  • Издавачка куќа: Три
  • Автор: Ју Несбе
  • Достапност: На залиха
  • 500 ден


Слични продукти

Тајниот говор

Том Роб Смит, авторот на "Дете 44", ни се враќа со напнат, неизвесен, нов трилер: приказна во која г..

Автор:

490 ден

13 минути

Прогласена „најдобра книга“ за млади за 2016 година од ТЕЛЕГРАФ.Не се сеќавам како завршив во с..

Автор:

490 ден

Непобедлив

Вселенскиот брод „Непобедлив“ слетува на планетата Регис III. Задачата на неговиот екипаж е да ги от..

Автор:

300 ден

Верниот читател

Трилогијата "Ловецот на вештерки" преку ноќ го прославува авторот на трилери Роџер Копонен. Но, се ч..

Автор:

490 ден

Ознаки: liljakot, ju nesbe