Сарантиум е златен град: светост за верниците, вдахновение за поетите, скапоцен камен на светот и срце на царството. Занаетчијата Гај Крисп прима таинствен повик од царот и тргнува на пат кон тој блескав град. Но, пред да стигне во Сарантиум, и неговите таверни и позлатени светилишта, трки со двоколки и палати, Крисп најпрвин мора да помине низ сурови предели преполни со пагански обреди и смртоносни опасности.

Во првиот дел од Сарантинскиот мозаик, Гај Гавриел Кеј ткае неодолива приказна за привлечноста и сплетките на еден величествен град и за луѓето маѓепсани од неговата магија. Кеј во своето најдобро издание. Сарантиум е огромен, раскошен и опасен...

Напиши мислење

Белешка: HTML не е дозволен!
    Лош           Добар

Пловејќи кон Сарантиум

  • Издавачка куќа: Икона
  • Автор: Гај Гавриел Кеј
  • Достапност: На залиха
  • 599 ден


Слични продукти

Чудесна зима

Поезијата доаѓа исклучиво од внатрешноста на поетот. Сопствениот глас – вклучително и она што го нар..

Автор:

230 ден

Лисица

Делото „Лисица“ од првата дама на ексјугословенската книжевност, Дубравка Угрешиќ, е роман, автобиог..

Автор:

350 ден

Авантурите на лошото девојче

Таа секој миг може да исчезне не кажувајќи збогум.Рикардо е опсесивно вљубен во една необична девојк..

Автор:

500 ден

Прослава

Крајот на една војна навестува искуства на нови страдања, а секојдневието во кое борбата за преживув..

Автор:

220 ден

Ознаки: plovejkji kon sarantium, gaj gavriel kej