"Кога сум будна јас сум жена, но понекогаш во моите соништа јас сум и маж. Во секоја книга, телото на писателот недостасува и ова отсуство ја претвара страницата во место каде сме навистина слободни да го слушаме мажот или жената што зборува. Кога пишувам книга, јас ја слушам. Ги слушам ликовите како зборуваат божем се тие надвор од мене, а не во мене... Во моите сништа, се наоѓам растргната меѓу двата пола и се прашувам од кој сум. Ова што не знам ми пречи, но кога пишувам, истата оваа неодреденост ме ослободува и сега сум слободна да ги населам и мажите и жените и да ги раскажам нивните приказни..."

Напиши мислење

Белешка: HTML не е дозволен!
    Лош           Добар

Молба за Ерос

  • Издавачка куќа: Икона
  • Автор: Сири Хустведт
  • Достапност: На залиха
  • 449 ден
  • 359 ден


Слични продукти

Жената во белото кимоно

Разделени со океани и неколку децении, две жени се неразделно поврзани со тајните меѓу нив. Инс..

Автор:

360 ден 450 ден

Времето на лалињата

„Времето на лалињата“ е уште едно прекрасно дело на Дебора Могах кое стана голем европски бестселер,..

Автор:

336 ден 420 ден

Скици од Венеција

2001 година…Каролин Грант се бори со прифаќање на крајот на својот брак, кога ќе добие неочекувано н..

Автор:

504 ден 630 ден

Магичен час

Еден ден, од длабочините на Националната шума Олимпик излегува шестгодишно девојче и се качува на др..

Автор:

440 ден 550 ден

Ознаки: molba za eros, siri hustvedt