• Чудото на исправната мисла

Авторот нѐ учи дека она за кое копнееме, искрено го посакуваме и се стремиме да го достигнеме, има тенденција да стане реалност. Нашите идеали се сржта на она коешто постои во нашите надежи. Не постои ништо што е од поголема помош од постојано носење на оваа оптимистичка навика на исчекување – навика којашто секогаш бара и го очекува најдоброто, највисокото, најсреќното – а на личноста никогаш не ѝ дозволува да западне во песимистичко и обесхрабрувачко расположение. Кога еднаш ќе го разбереме и сфатиме сето ова, тоа ќе ни помогне да живееме исполнет живот, ќе ни ја покаже неплодноста, празнотијата и шупливоста на себичната и алчна борба во којашто најголемиот дел од нас се вовлечени. Свесноста дека ние всушност живееме, ќе ги издигне нашите стандарди и ќе ги умножи нашите сили извонредно многу.

Напиши мислење

Белешка: HTML не е дозволен!
    Лош           Добар

Чудото на исправната мисла

  • Издавачка куќа: Ѓурѓа
  • Автор: Орисон Свет Марден
  • Достапност: На залиха
  • 400 ден


Слични продукти

Лидерство – Моќни потези

Лидерство – Моќни потези

Како најголемите раководители од светот го достигнаа врвот на нивната игра...Научете ја играта, напр..

Автор:

699 ден

Школа на животот

Школа на животот

Нашиот живот не е генерална проба! Ова е сознанието со кое Бруно Шимлеша нè освестува за личнат..

Автор:

350 ден

Моќта на позитивното живеење

Моќта на позитивното живеење

Дали знаеме што сакаме? Дали го бараме тоа што го сакаме? Дали има ме добро засновани планови кои ги..

Автор:

400 ден

Внатрешен инженеринг

Внатрешен инженеринг

Револуционерен начин на размислување за нашите активности и хуманоста, и за можноста да постигнеме н..

Автор:

420 ден

Ознаки: cudoto na ispravnata misla, orison svet marden