„Гласот на Господарот“ заедно со „Соларис“ и „Киберијада“ спаѓа меѓу најпознатите дела на Станислав Лем!

Исполнет со интелектуални авантури, толку длабоки што секако ќе влијаат читателите да го сменат погледот на светот и на вредностите. Сторија што ја раскажува професорот Хогарт за истражувањата во врска со еден таинствен неутрински сигнал и отворените прашања во врска со сигналот: кои се и дали постојат испраќачите на сигналот, намерите зошто е испратен, како земјаните практично да го искористат, итн. Дали одговорот на овие прашања ќе му донесе полза и напредок на човештвото или ќе го турне во бездната на самоуништувањето? Прашањето за Контактот. Што му вели Космосот на човештвото? Што се случува со Добрите Намери, со Доброто, со Злото? Дали спознавањето на Злото води кон Добро?

Бесценет философски трактат во препознатливиот стил и израз на Станислав Лем.

Напиши мислење

Белешка: HTML не е дозволен!
    Лош           Добар

Гласот на Господарот

  • Издавачка куќа: Антолог
  • Автор: Станислав Лем
  • Достапност: На залиха
  • 400 ден


Слични продукти

Зад нејзините очи

Луис е самохрана мајка, секретарка, заглавена во секојдневјето. На едно од нејзините ретки излегувањ..

Автор:

490 ден

Животен лет

Пилотот на хеликоптер, Пени Карлтон, е навикната на ситуации со висок стрес, но тоа што е принудена ..

Автор:

490 ден

Колку покрваво

Од број еден авторот на бестселери на „Њујорк тајмс“, легендарниот раскажувач и мајстор за куса фикц..

Автор:

570 ден

Човек од костени

Ако го најдеш, готово е. Тој веќе доаѓа по тебе.Сè започна едно утро кога полицијата пронајде т..

Автор:

500 ден

Ознаки: glasot na gospodarot, stanislav lem