• Гласот на Господарот

„Гласот на Господарот“ заедно со „Соларис“ и „Киберијада“ спаѓа меѓу најпознатите дела на Станислав Лем!

Исполнет со интелектуални авантури, толку длабоки што секако ќе влијаат читателите да го сменат погледот на светот и на вредностите. Сторија што ја раскажува професорот Хогарт за истражувањата во врска со еден таинствен неутрински сигнал и отворените прашања во врска со сигналот: кои се и дали постојат испраќачите на сигналот, намерите зошто е испратен, како земјаните практично да го искористат, итн. Дали одговорот на овие прашања ќе му донесе полза и напредок на човештвото или ќе го турне во бездната на самоуништувањето? Прашањето за Контактот. Што му вели Космосот на човештвото? Што се случува со Добрите Намери, со Доброто, со Злото? Дали спознавањето на Злото води кон Добро?

Бесценет философски трактат во препознатливиот стил и израз на Станислав Лем.

Напиши мислење

Белешка: HTML не е дозволен!
    Лош           Добар

Гласот на Господарот

  • Издавачка куќа: Антолог
  • Автор: Станислав Лем
  • Достапност: На залиха
  • 400 ден


Слични продукти

Шепни ми нешто

Шепни ми нешто

Таа и нејзината другарка којашто ја има измислено се неразделни. Но, дали таа е жената која ја води ..

Автор:

480 ден

Пријатели до гроб

Пријатели до гроб

Чуварот на зоолошката градина Опел во Таунус ,открива нешто страшно : во живеалиштето на слоновите л..

Автор:

450 ден

Варшавскиот протокол

Варшавскиот протокол

Од мирните канали на Бриж, до елегантните простории на „Кралскиот замок Вавел“ и длабоко п..

Автор:

550 ден

Островот Камино

Островот Камино

„Книга што ќе ги изненади и фановите на Гришам.“Банда крадци дрско го ограбуваат трезорот на Библиот..

Автор:

420 ден

Ознаки: glasot na gospodarot, stanislav lem