Со скршено срце и со надеж за нов почеток, Аби Ховс заминува на работа во внатрешноста на Франција, во близина на замокот Белви. Стариот замок одекнува со гласови од минатото, а Аби ќе ја заинтригира една прекрасна женска приказна, приказна што можеби ќе го промени текот на тоа лето – и нејзиниот живот.

Елејн Мартин во далечната 1938 година чува кошници со пчели во градината на прекрасниот замок Белви. Таму го запознава Матју Дубоск и се вљубува за прв пат во својот живот, надевајќи се дека ги чека среќна иднина. Но, границата на источна Франција се затемнува под облаците на војната, а историјата има други планови со Елејн…

Од авторката на „Море од спомени“ најпродаван историски роман за 2018 година ни доаѓа приказната за две извонредни жени, историски одвоени, жени што морале да ги искористат неволјите во своја полза и да ја пронајдат волјата за издржливост длабоко во себе.

Напиши мислење

Белешка: HTML не е дозволен!
    Лош           Добар

Ветувањето на пчеларот

  • Издавачка куќа: Култура
  • Автор: Фиона Валпи
  • Достапност: На залиха
  • 490 ден


Слични продукти

Скандал на пролет

Откако Дејзи Боуман не успева да си најде маж три сезони во Лондон, татко ѝ ѝ се заканува дека ако т..

Автор:

420 ден

Балерини

Роман за контроверзите на образованието и практиката на класичната балетска уметност. Базирана ..

Автор:

350 ден

Неговите бели ракавици

Сеќавањето е лажливо... Страста е ѓаволска работа. Нема ниту да трепнеш, а таа ќе помине и ќе остане..

Автор:

390 ден

И тогаш, таа исчезна…

„И тогаш, таа исчезна…“ ќе ве внесе во една емотивно разорувачка приказна на една мајка во потрага п..

Автор:

490 ден

Ознаки: vetuvanjeto na pcelarot, fiona valpi