• Ветувањето на пчеларот

Со скршено срце и со надеж за нов почеток, Аби Ховс заминува на работа во внатрешноста на Франција, во близина на замокот Белви. Стариот замок одекнува со гласови од минатото, а Аби ќе ја заинтригира една прекрасна женска приказна, приказна што можеби ќе го промени текот на тоа лето – и нејзиниот живот.

Елејн Мартин во далечната 1938 година чува кошници со пчели во градината на прекрасниот замок Белви. Таму го запознава Матју Дубоск и се вљубува за прв пат во својот живот, надевајќи се дека ги чека среќна иднина. Но, границата на источна Франција се затемнува под облаците на војната, а историјата има други планови со Елејн…

Од авторката на „Море од спомени“ најпродаван историски роман за 2018 година ни доаѓа приказната за две извонредни жени, историски одвоени, жени што морале да ги искористат неволјите во своја полза и да ја пронајдат волјата за издржливост длабоко во себе.

Напиши мислење

Белешка: HTML не е дозволен!
    Лош           Добар

Ветувањето на пчеларот

  • Издавачка куќа: Култура
  • Автор: Фиона Валпи
  • Достапност: На залиха
  • 490 ден


Слични продукти

Разговори со пријатели

Разговори со пријатели

Франсис е млада жена со навидум студен карактер и мрачна надворешност, која се занимава со пишување ..

Автор:

450 ден

Прифатлив ризик

Прифатлив ризик

Сара Денинг е воена новинарка во армијата на САД на Блискиот Исток. Нејзиниот конвој е нападнат и та..

Автор:

450 ден

Покана за Прованса

Покана за Прованса

Која е цената што ја плаќаме за среќа во животот? Еден сосема нормален ден добивате покана за п..

Автор:

350 ден

Еленор Олифант е океј

Еленор Олифант е океј

Запознајте ја Еленор Олифант. Таа е девојка со тајни со кои не може да се соочи цел живот. Таа си им..

Автор:

400 ден

Ознаки: vetuvanjeto na pcelarot, fiona valpi