Теди Клок, по вторпат во својот живот, преживува масакр. Одвај се спасил кога пред две години било убиено целото негово семејство. Сега има четиринаесет години и се чини дека минатото се повторува, затоа што повторно е единствениот преживеан од масакрот на неговото згрижувачко семејство. Случајот е доверен на детективката Џејн Рицоли. Решена да го заштити момчето, Џејн открива дека секоја случајност е само застрашувачки дел од суровиот план на безмилосен убиец.

Џејн го носи Теди во интернатот „Вечерна", засолниште за трауматизирани деца, жртви на насилен криминал. Иако местото е изолирано, опкружено со шуми и под будно око на вработените во интернатот, Џејн се сомнева дека Теди го надгледува и некој друг. Кукли испрскани со крв, најдени на едно дрво, ќе и потврдат на Џејн дека интуицијата не ја измамила.

Врз основа на трагичното минато и на други две деца од интернатот, неверојатно слично на она на Теди, Џејн заклучува дека убиецот нема да застане само на една жртва. Здружувајќи ги силите со форензичкиот патолог Мора Ајлс, Џејн е решена да ги заштити децата и да ја реши мистеријата на нивните трагедии пред убиецот да го изврши својот морбиден потфат...

Напиши мислење

Белешка: HTML не е дозволен!
    Лош           Добар

Последниот преживеан

  • Издавачка куќа: Матица
  • Автор: Тес Геритсен
  • Достапност: На залиха
  • 490 ден


Слични продукти

Succubus

„Се знае и за ѓаволските книги што си ги читала. А се знае што чуваш во ковчежиња и дека си го уби с..

Автор:

400 ден

Еден од нас е следен

Еден од нас е следен, продолжението на Еден од нас лаже, нѐ враќа во средното училиште Бејвју. По см..

Автор:

450 ден

Подоцна

Понекогаш растењето значи соочување со сопствените демони.Синот на една самохрана мајка, Џејми Конкл..

Автор:

390 ден

Куќа без спомени

Исчезнатото момче е пронајдено во шумата кога веќе сите ја изгубиле надежта. Николин има дванаесет г..

Автор:

590 ден

Ознаки: posledniot prezivean, tes geritsen