Приказна за едно дете кое, раководејќи се од најлошиот советник – стравот, посакува да има супермоќи како суперхероите од стриповите што ги чита. Го прави тоа за да се спаси од насилството што го трпи од соучениците. Посакува да стане невидливо, како механизам за бегство, за заштита од суровата реалност што го опкружува, без да биде свесно дека всушност страда. Детето не добива помош од никој, бидејќи е невидливо за сите оние што гледаат што се случува но претпочитаат да не видат, за сите што не сакаат да гледаат и ја вртат главата настрана, и за сите што гледаат но се плашат или едноставно мислат дека тоа не е нивен проблем. Како што вели и самиот автор: „Никој не е невидлив ако другите не му помогнат да биде невидлив“.

Невидлив е приказна раскажана низ призмата на насилникот и жртвата, неговата симпатија и пријателите, родителите и наставниците, и поучна за сите што ќе ја прочитаат. Училишното насилство отсекогаш било присутно меѓу нас, но овој роман е напишан сега и тука, од талентиран автор што го прави ова искуство уште помоќно од она во реалноста.

Романот досега има повеќе од дваесет изданија и е преведен на многу јазици. Невидлив ги добива наградите „Јолео“ и „Аче“ за 2019 година, а бил финалист и за наградата „Менхалибрес“.

Напиши мислење

Белешка: HTML не е дозволен!
    Лош           Добар

Невидлив

  • Издавачка куќа: Антолог
  • Автор: Елој Морено
  • Достапност: На залиха
  • 400 ден


Слични продукти

Конци на судбината

Возбудлив историски и шпионски роман во кој се испреплетуваат високата мода, политичките заговори и ..

Автор:

650 ден

Вратената

Без никакво објаснување тринаесетгодишното девојче е оттргнато од удобноста на животот како ќер..

Автор:

360 ден

Што знае ветрот

Ен Галахер растела воодушевена и маѓепсана од приказните за Ирска на нејзиниот дедо. Скршена од него..

Автор:

490 ден

Тагата на самурајот

Не можеме да побегнеме од она што сме. Секогаш кога ќе се погледнеме во огледало, секојпат кога ќе п..

Автор:

490 ден

Ознаки: nevidliv, eloj moreno